reklamı kapat

POPÜLER

Netflix izleme geçmişini temizleme [Nasıl yapılır?]

Netflix algoritması sayesinde izlediğiniz içeriklere göre önerilerde bulunabiliyor. Beğenmediğiniz içeriklerin etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

190’dan fazla ülkede 125 milyonu aşkın abonesi bulunan Netflix, geniş bir içerik kütüphanesini izleyicilerle buluşturuyor. Dizi, film, belgesel ve daha pek çok içeriğe ev sahipliği yapan platform, içeriklerini aylık olarak güncelleyerek her ay yeni içerikler eklemeyi de ihmal etmiyor. Platform içinde yer alan algoritma ise, sayısız içerik arasında kullanıcıların kaybolmaması için işleri kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bunun için izlediğiniz içerikleri kayıt altında tutan platform, izleme geçmişinize göre size “hoşunuza gidebilecek” yeni içerikler öneriyor. Ancak bir önceki içeriği beğenmediyseniz, istenmeyen sonuçlar elde edebilirsiniz. Neyse ki bunu engellemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

netflix

İzleme geçmişini temizleme

Beğenmediğiniz içeriklerle algoritmanın kafasını karıştırmamak için, o içeriğe ve seriye dair geçmişi silebilirsiniz. Aynı şekilde aynı hesaptan değil ama profilden 2 kişi giriş yapıyorsa, o kişinin öneri listesini de bu sayede karmaşaya sürüklememek mümkün. Bunun için yapmanız gereken şey ilk olarak kendi profilinize girmek. Burada “İzleme etkinliği” alanına girerek kendi izleme geçmişinize ulaşabilirsiniz. Burada hangi içerikleri, izlediğiniz tarihlerle beraber platform size listeliyor. Listenin en sağında ise “İzleme geçmişini gizle” sembolü yer alıyor. Buna tıklarsanız, o içeriği izlediğiniz içerikler arasından çıkarmış oluyorsunuz. Diziler için de bir bölümü sildikten sonra “Dizi gizlensin mi?” sorusu beliriyor. Eğer ona tıklarsanız dizinin tüm bölümlerini tek seferde geçmişinizden kaldırıyor. Böylelikle dizi bölümlerini tek tek silmek zorunda kalmıyorsunuz. İçerikler izleme geçmişinizden kaldırıldığı için önerilerde bulunmak için de kullanılamıyor. İzleme geçmişi sayfanıza buradan ulaşabilirsiniz.