reklamı kapat

POPÜLER

netflix

Netflix’te şifreli ebeveyn koruması sağlama [Nasıl yapılır?]

Pek çok farklı yapıma ev sahipliği yapan Netflix ailelerin çocuklarını istenmeyen içeriklerden kullanmasına da yardımcı oluyor. Platformda çocuklara özel bir bölümün yanı sıra şifreli ebeveyn koruması özelliği de yer alıyor.

Şifreli ebeveyn koruması

Netflix’te kullandığını profillerde arzu ederseniz yaş sınırı belirleyebiliyorsunuz. Çocuğunuzun kullanmasına müsade edeceğiniz profili seçip, önce yetişkinlik düzeyini belirliyorsunuz. Böylece bu sınırın üzerinde kalan dizi ve filmleri izlemek için şifreli bir sistem devreye girmiş oluyor. Öncelikle tercihiniz olan internet tarayıcısından Netflix hesabını açıyorsunuz. Ardından hesap sayfasına giriyorsunuz. Ayarlar bölümünde yer alan ebeveyn kontrolleri seçeneğini buluyorsunuz. Öncelikle bir şifre belirliyorsunuz. Bu şifrenin dört rakamdan oluşması ve hiçbir şekilde harf kullanılmaması gerekiyor. Ardından koruma seviyesini belirliyorsunuz. Kategoriler ise şöyle: Küçük çocuklar (TÜMÜ), büyük Çocuklar (7+, bazıları 13+), gençler (13+) ve yetişkinler (16+ve 18+). Ardından ayarları kaydet demeniz yeterli oluyor. Bundan sonra yetişkinlere özel içeriklere erişmek için belirlenen şifrenin kullanılması gerekiyor.

Netflix hesabında belirli dizi ve filmleri şifreleme

Arzu ederseniz bu şifreli sistemi sadece belirli dizi ve filmler için de kullanabilirsiniz. Bunun için önce hesap sayfasındaki ebeveyn kontrolleri bölümünden şifre belirlemeniz gerekiyor. Ardından çıkan kutuya çocuğunuzun uzak durmasını istediğiniz dizi ve filmlerin adını yazıyorsunuz. Böylece o içeriğe tıklamak istediğinde karşısında şifre sayfası beliriyor. Şifreyi bilmeyen kişi bu içerikleri izleyemiyor. Olur da belirli bir filmi veya diziyi engellenmiş içerik listenizden kaldırmak isterseniz Ebeveyn Kontrol Ayarları bölümündeki listeden bu yapımın adını kaldırmanız yeterli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Akıllı indirme özelliği