reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix Türkiye’den yetişkin içerikler için ”kontrol” açıklaması

Geçtiğimiz aylarda yetişkin içerikler konusunda eleştiri alan Netflix, Türkiye kütüphanesi özelinde açıklamada bulundu.

Popüler çevrim içi yayın servisi Netflix, geçtiğimiz dönemlerde RTÜK tasarısı öncesi yayınladığı yetişkin içeriklerle gündeme gelmişti. Ebeveyn kontrolü imkanları sunmasına karşın, sosyal medyadaki paylaşımlarda platformun yetişkinlere uygun içerikleri çocukların erişimine karşı savunmasız gibi yansıtılmıştı. İlerleyen dönemlerde RTÜK tasarısının da yürürlüğe girmesiyle beraber Türkiye’de yayın lisansı alan çevrim içi yayın servisi konuyla ilgili yeni bir açıklama yayınlayarak özelliği kullanıcılara yeniden hatırlatıyor. Netflix’in basınla paylaştığı resmi açıklama şu şekilde:

Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık. Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix kütüphanesinde ebeveyn kontrolünü açma

Hesap üzerinde izlenmeleri denetlemek için iki farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan biri “Hesap düzeyi”. Bu ayarda seçili yetişkinlik düzeyinin üzerinde bir içeriğin oynatılması istendiğinde, platfom içeriği açmak için kullanıcıdan 4 haneli bir PIN numarası talep ediyor. Bu ayarı yaş sınırı yerine belirli dizi ve filmler için de yapabiliyorsunuz.

İkinci seçenek “Profil düzeyi”. Bu seçenekte belirli bir profilde izlenebilen dizileri ve filmleri kontrol edebilmek için yetişkinlik düzeyi ayarı yapılabiliyor. Netflix’in resmi yardım sayfasında bu özellikleri düzenlemeniz için profilinize bağlanacak gerekli kısayollar ise paylaşılmış. Buradaki sayfadan hesabınızın yetişkinlik düzeyini belirleyebilir, çocuğunuzun kendi yaşına uygun olmayan içerikleri görüntülemesini kontrol edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Aralık 2019 ajandası