reklamı kapat

POPÜLER

Netflix RTÜK denetimi

Netflix cephesinden RTÜK lisansıyla ilgili resmi açıklama [Son dakika]

1 Ağustos’ta yürürlüğe giren RTÜK yönetmeliğinin lisanslama süresi 1 Eylül itibarıyla doldu. Netflix konuyla ilgili ilk açıklamayı yaptı.

1 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan RTÜK yönetmeliğiyle beraber radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamında sunumuna ilişkin Netflix ve benzeri servislere lisanslama koşulu getirilmişti. 1 Eylül itibarıyla ise bu lisanslama süreci sona erdi. Sürecin sona ermesiyle beraber internette baş gösteren iddialardan en dikkat çekici olanı Netflix’in lisans almadığı ve Türkiye’den çekildiğiydi. Konuyla ilgili ilk açıklama Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin’den gelmiş ve Şahin iddiaları yalanlamıştı. Şahin’in açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi Netflix’ten de resmi açıklama geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

RTÜK denetimi ve lisansı sonrası Netflix açıklaması

Konuyla ilgili Netflix sözcüsünün basına verdiği açıklama şu şekilde: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.

Netflix aktif olarak Türk filmlerinin yayın haklarını satın alıp platformuna dahil ederken bir yandan da yerli dizi projelerini sürdürüyor. Hakan Muhafız’ın yanı sıra Beren Saat’in başrolünü üstlendiği Atiye ve Aşk 101 dizilerinin yapımı devam ediyor. Platformda ayrıca kapsamlı ebeveyn kontrol özellikleri de bulunuyor. Böylelikle yaşı küçük izleyicilerin tüketeceği içerik aileler tarafından kısıtlanabiliyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Eylül 2019 ajandası