reklamı kapat

POPÜLER

Netflix, RTÜK

“Netflix Türkiye’den çekiliyor” iddiasına RTÜK başkanından cevap

Netflix ve benzer çevrim içi yayın servisleri için RTÜK denetimini başlatan lisanslama süreci tamamlanırken; Netflix’le ilgili ortaya atılan iddialar da açıklığa kavuşturuldu.

1 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan RTÜK yönetmeliği sonrası Netflix, BluTV ve benzeri çevrim içi yayın servislerinin Radyo Televizyon ve Üst Kurulu’ndan lisans alması şart koşulmuştu. Lisanslamalar için tanınan süre ise 1 Eylül itibarıyla sonlandı. Ancak bu sonlanmanın ardından medyada Netflix’in lisans anlaşması yapmadığı iddiaları ortaya atılmıştı. Bunun da ötesinde popüler çevrim içi yayın platformunun Türkiye’den çekileceği dahi iddia ediliyordu. Netflix’ten konuyla ilgili açıklama beklerken; soru işaretlerini ortadan kaldıran açıklama Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin’den geldi.

Netflix lisans ve izin başvurusu yaptı

Bilgi dezenformasyonu yapan hesapları kınayan Şahin, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin Netflix, BluTV, puhuTV, Turkcell, Vodafone, Digiturk, Tivibu gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun.” diyerek iddiaların asılsız olduğunu resmileştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla ilgili aksi iddialarda bulunan hesapların iddialarının kaynağı ise bilinmiyor. Netflix ise konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Popüler çevrim içi yayın servisinin halihazırda Hakan Muhafız dışında iki yerli dizi projesi daha bulunuyor.

Söz konusu lisanslama ücretlerini de hatırlatmak gerekirse, internet ortamında radyo yayını için lisans ücreti 10 bin TL olarak belirtilirken, televizyon içinse bu ücret 100 bin TL olarak açıklanıyor. Lisans süresinin 10 yıl olduğunu da kaydedelim. Resmi Gazete’de yer alan yönetmelikte aynı zamanda Netflix’te de olduğu gibi abonelikle yayın sağlayan kuruluşların ayrıca yıllık net satışlarının binde beşini takip eden yılın nisan ayı sonuna kadar Üst Kurul’a ödemesi gerektiği kaydediliyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Eylül 2019 ajandası