reklamı kapat

POPÜLER

Devrim yaratacak Lexus üretimi teknoloji gerçek olabilecek mi?

Japon üretici Lexus üretimi olan, otomobillerde ayna kullanımı ortadan kaldıracak teknoloji hakkında ABD’den yeni haberler geldi.

Otomobillerin kullanılmaya başlanmasından beri birçok tasarım detayı değişti. Ancak bazı parçalar var ki kendini seneler boyu korumayı başardı. İşte bu parçaların en önemlilerinden biri yan aynalar. Araç kullanırken size arkanızı göstermeye yarayan bu aynalar çok basit bir çalışma prensibine sahip. Oturduğunuz sürüş pozisyonuna göre görüş açınızı ayarlıyor ve bu sayede göremediğiniz noktaları görebiliyorsunuz. Gel gelelim bu aynaların kimi zaman tasarıma ve teknolojiye ters düştüğü durumlar olabiliyor. Lexus, geçtiğimiz sene aynalar yerine kamera kullanımı sağlayan bir teknolojiyi duyurmuştu. Ancak ülkelerin yönetmelikleri henüz bu teknolojiyi yasal olarak kullanmaya hazır değildi. Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen son haberler bu sistemin test edileceğini ve sonuçlarına göre ileride kullanıma açılabileceği yönünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lexus kameraları hakkında neler biliyoruz?

Önümüzdeki aydan itibaren satışa sunulacağı açıklanan teknoloji “Digital Side-View Monitors” adıyla tüm dünyada bilinecek. E-Tron’dan bildiğimiz yapıyı benzer şekilde koruyan sistem içerisinde aynaların yerini alan kameralar araç içerisine yerleştirilen 5 inç‘lik ekranlara anlık görüntü aktarımı yapacak. Lexus’un bu teknolojiye fazlasıyla inandığını şimdiden söylemek mümkün. Markaya göre sistemin faydaları ilk adımda, dışarıdaki ince yapısı sayesinde daha az rüzgar sesiyle başlayacak. Bununla birlikte kameraların sürüş durumuna göre otomatik uyum sağlama niteliği barındırması, sürücünün kör noktasını daha geniş bir görünümde değerlendirmesine de olanak tanıyacak. Kullanıcılar isterse kameraları manuel olarak da çevre kontrolü için araç içerisinde kontrol edebilecek. Eğer ülkelerden gerekli izinler alınırsa, bu teknolojiyi çok daha yaygın olacak görebileceğiz.

İlginizi çekebilir

Lexus RC F