reklamı kapat

POPÜLER

Lexus ES dijital ayna

Dünyanın ilk dijital aynalı otomobili Lexus ES Türkiye’de; işte öne çıkanlar

2018 yılında dünyada ilk olarak pazara dijital ayna teknolojisiyle sunulan Lexus ES, artık Türkiye’de de bu donanımla tercih edilebilecek.

Son 5 yıllı dönemde kaputun altındaki dinamikleriyle yeni bir döneme giriş yapan otomobil dünyası, teknolojik nitelikleriyle de kullanıcılara yeni deneyimler sunuyor. Adım adım otonom sürüşe giden bu sürecin 2018 yılında önemli kilometre taşının merkezinde Lexus ES vardı. Dijital ayna özelliğiyle sunulan dünyanın ilk otomobili olarak lanse edilen model, aradan geçen yaklaşık 1,5 yıllık zaman diliminin ardından Türkiye’deki kullanıcılarla da buluşuyor. Markanın dijital ayna teknolojisi, 1 milyon 675 bin TL’lik fiyat ile hibrit ES 300h Exclusive donanımında tercih edilebiliyor. Dijital aynaya sahip Lexus ES modelleri, İstanbul’daki Lexus Dolmabahçe Showroom’u ve Ankara’daki Lexus Mahall Showroom’undaki yerini aldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lexus ES ile gelen dijital ayna teknoloji hakkında bilmeniz gerekenler

Seri üretim araçlarda dünyanın ilk Dijital Aynası olarak tanıtılan sistem, geleneksel aynaların yerine, araca dijital kameraları ve yüksek çözünürlüklü ekranları getiriyor. Konvansiyonel aynaların yerini daha küçük kameraların almasıyla görüş açısı iyileşirken, rüzgar sesinin azalmasıyla zaten sessiz olan Lexus’un kabinini daha da sessiz hale getiriyor.

Dijital Yan Ayna Monitörü ile birlikte sürüş güvenliği ve konforu daha ileriye taşınıyor. Her türlü yol koşulunda çevreyi daha geniş açıyla ve net bir şekilde görülmesini sağlayan Dijital Aynalar, kazalara sebep olabilen kör noktayı da tamamen ortadan kaldırıyor. Yağışlardan ve kirden etkilenmeyecek şekilde tasarlanan Dijital Aynalar, aynı zamanda kameralarında yer alan ısıtma özelliğiyle, soğuk havalarda buzlanma ve buğulanmaların önüne geçiyor. Kameralardaki parlaklık sensörü ise otomatik olarak kendisini ayarlayarak arkadan gelen aracın farlarının Lexus sürücüsünün gözünü almasını engelliyor.

Lexus’un geliştirdiği Dijital Aynalar, aracın dışarısına yerleştirilen şık tasarımlı kameralar ile içeride ön sütunlara yerleştirilen iki adet 5 inç’lik yüksek çözünürlüklü ekranları bir araya getiriyor. Ergonomik tasarıma sahip sistem, sürüşün daha az baş hareketiyle gerçekleşmesine imkan tanıyor ve böylece sürücünün daha az yorulması sağlanıyor. Sürüş sırasında aracın etrafını kontrol ederken daha az baş hareketi gerektiriyor ve bu da Lexus’un hedeflediği gibi sürücü üzerindeki yükü azaltarak daha rahat bir sürüş vadediyor. Bununla birlikte Dijital Aynalar Park manevraları sırasında otomatik olarak hareket ederek en iyi görüş açısını sağlıyor. Ekran üzerinde yer alan referans kılavuz çizgileriyle daha güvenli sürüş ve park manevraları gerçekleştirilebiliyor. Dijital ayna teknolojisi Audi’nin e-tron SUV modelinde de kullanıcılara sunuluyor.

İlginizi çekebilir

Lexus RC F