reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2019 Lexus ES

BMW ve Mercedes’e yakın takip devam ediyor; 2019 Lexus ES tanıtıldı [Video]

İlk kez Pekin’de sergilenecek olan 2019 Lexus ES, yeni sport versiyonuyla lüks standartlarını performansa cevap verecek sürüş dinamikleriyle bir araya getiriyor.

Advertisement

Bir süredir ufak detayları üzerinden kendisiyle ilgili bilgiler almaya başladığımız 2019 Lexus ES ailesi, Pekin Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasıyla birlikte eksik kalan parçalarıyla karşımıza çıktı. Premum sınıfta Japon yaklaşımı ve fark yaratan tasarımıyla rakiplerinden ayrılmayı başaran ES ailesi, bu yıl önemli iyileştirmeler alan 5-Serisi ve E-Serisi‘ni sıkı bir şekilde takip etmeye devam edecek. Artık altıncı jenerasyonuyla yollara çıkacak olan modelde Avalon’da yer verdiği platforma yer veren Toyota mühendisleri, bizleri ebatsal olarak bir adım ileriye gitmiş bir premium sedan ile karşılıyor. Aks mesafesinde de hissedilen bu artış özellikle arka koltukta seyahat edenler için çok daha fazla keyif anlamına geliyor.

Motor

Lüksün yanı sıra motor bölümünde yer verdiği teknolojiyle tutumlu bir sedan otomobil olan Lexus ES serisinde, hibrit versiyonun tüketim değerleri gerçekten takdir edilecek cinsten. Bu versiyonda, bir önceki jenerasyona göre çok daha kompakt ve hafif bir elektrik motoruna yer veren Lexus, 2,5 litrelik dört silindirli benzinli motor ile yapılan kombinasyon ile 215 beygirlik güç elde ediyor. Yapılan iyileştirmelerle birlikte hibrit ES’in karma tüketimde 8 litre civarında gezmesi bekleniyor. 2019 Lexus ES’in standart versiyonu ise 3,5 litrelik V6 makineyle kullanıcılarla buluşuyor. 302 beygir güç ve 362 Nm tork üreten bu motor, önceki jenerasyona göre hatırı sayılır oranda iyileştirilmiş. Markanın meraklılarına verdiği en güzel haber ise artık ES ailesine F Sport versiyonu oldu. Burada da altı silindirli motora yer veren Lexus, LC Coupe’de verdiği altyapı olarak adaptif değişken süspansiyon sistemini araca entegre ediyor.

Donanım

Aracın kapılarını açıp içerisine girdiğimizde, Lexus’un başarılı işçiliği ve yüksek malzeme kalitesiyle karşılaşıyoruz. Gerçek ahşap parçalar, zengin alüminyum dokunuşlar, deri döşeme konsola entegre edilen analog saat oldukça keyifli bir uyum sergiliyor. Konsolun detayları arasında kullanıcıların en çok karşı karşıya geleceği şeylerden birisi olan yepyeni bir multimedya ekran var. Boyutu 8 inç olarak belirlenen bu ekran opsiyonel olarak Mercedes’te olduğu gibi 12,3 inç‘e kadar çıkartılabiliyor. Burada Apple CarPlay’in yanı sıra Amazon Alexa desteğinin de sunuluyor olması, özellikle Amerika’daki kullanıcıların nesnelerin interneti teknolojisinden büyük bir keyigle faydalanabileceği anlamına geliyor. Elektronik asistan kısmında yaya ve trafik işaretleri algılamanın yanında, bisiklet sürücülerini de işin içerisine katan Lexus, güvenlik konusunda güzel işler çıkartmaya devam ediyor. Pekin Otomobil Fuarı’nın ardından üretim sürecine geçilecek olan yeni ES ailesinin satışlarıysa eylül-ekim gibi başlayacak.

Video