reklamı kapat

POPÜLER

RTÜK

Tepki çeken RTÜK internet yönetmeliğine yönelik önemli gelişme

Netflix, BluTV, puhuTV ve benzeri çevrim içi yayın servislerini kapsayan RTÜK düzenlemesi sonrasında Ankara Barosu’ndan önemli bir adım geldi.

Netflix, BluTV gibi Türkiye’de yayın gerçekleştiren çevrim içi yayın servislerine yönelik hazırlanan RTÜK yönetmeliği, geçtiğimiz hafta 1 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirildi. Yönetmeliğin amacı burada “radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirleme” olarak açıklanmış, ardından da büyük tepki çekmişti. Genel olarak “internete sansür geliyor” şekilde anlamlandırılan bu yönetmelik hakkında Ankara Barosu önemli bir adım attı. Yapılan resmi açıklamaya göre Ankara Barosu RTÜK internet yönetmeliğinin iptali istemiyle dava açtı. Baro tarafından hazırlanan dilekçede söz konusu yönetmeliğin “Haber alma ve verme özgürlüğüne doğrudan müdahale” niteliği taşıdığı belirtildi. Tüm detaylara bakmak isteyenler için de hazırlanan dava dilekçesi burada paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ankara Barosu RTÜK yönetmeliğinin iptaline yönelik şu açıklamayı da yaptı

“01.08.2019 tarih ve 30849 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin 2/2-b ve 4/1-a maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile dayanak 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 29/A maddesinin Anayasa’ya aykırılığı iddiası ile Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yoluna başvurulması talebiyle Baromuzca Danıştay’da dava açılmıştır. Söz konusu Yönetmelik ile getirilen düzenlemenin ifade, haber alma ve verme özgürlüğüne doğrudan müdahale oluşturması, bireylerin tercih hakkının önüne geçerek otokontrolün kamunun denetimine aktarılması hususlarına vurgu yapılarak hukuka aykırı düzenlemenin iptali talep edilmiştir. Meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.”

Sonucun ne olacağını merakla bekliyoruz ve gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

İlginizi çekebilir

Samsung’un yeni akıllı saati