reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

RTÜK’e internet yayınlarını denetleme yetkisi mi geliyor?

Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” RTÜK‘e internet yayınlarını denetleme yetkisi veriyor.

Yayınlanan yeni kanun tasarısıyla beraber internet alevli bir tartışmaya girmiş durumda. Buradan ulaşabileceğiniz tasarının 73. maddesi RTÜK’e internet üzerinden yapılan yayınları denetleme yetkisi veriyor. Söz konusu madde “yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu” başlığıyla yayınlanmış durumda. Tasarıya göre Üst Kuruldan geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı alan medya hizmet sağlayıcı kuruluşların internet üzerinden de yayın yapma hakkı bulunuyor. Ancak sadece internet üzerinden hizmet sağlamak isteyen yayıncıların Üst Kuruldan yayın iletim yetkisi almak zorunda olduğu belirtiliyor. Üst Kuruldan alınan geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı bulunmayan ya da bu hak ve/veya lisansı iptal edilen gerçek ve tüzel kişilerin yayın hizmetlerinin Üst Kurulca tespiti halinde ilgili içerik internetten kaldırılabilir veya erişimi engellenebilir deniyor.

RTÜK’ün internet yayını denetleme yetkisi ne anlama geliyor

Söz konusu yetki öncelikli olarak puhuTV, BluTV ve Adnan Oktar’ın yayın yaptığı A9 gibi kanallar baz alınarak hazırlanmış gibi görünüyor. Ancak söz konusu yetkinin kapsamı oldukça geniş. Bu durumda çevrim içi yayın yapan platformların yayınladıkları içeriklere de ciddi sansürler gelebilir gibi görünüyor. Üstelik içerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında olması yasadan kaçabilecekleri anlamına gelmiyor. Bu kuruluşların internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için Üst Kuruldan geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı alması gerektiği ve aynı hükümlere uyması gerektiği belirtilmiş. Yani Netflix, Amazon Prime Video gibi içerikler de bundan etkileniyor.

Haberin başında da belirttiğimiz gibi şimdilik sadece tasarı olan bu metnin meclisten geçip geçmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İLGİLİ HABERLER