reklamı kapat

POPÜLER

Netflix RTÜK

Kanunlaştı! Netflix, BluTV, puhuTV ve benzerlerine RTÜK denetimi

Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan ve RTÜK’e Netflix, puhuTV ve benzeri yayınları denetleme yetkisi veren “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” maddesi kabul edildi.

Hürriyet’in haberine göre geçtiğimiz şubat ayında gündeme gelen internete RTÜK müdahale yetkisi veren madde dün gece kabul edildi. Kısaca hatırlamak gerekirse söz konusu madde “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” metninde 73. sırada yer alıyordu. Bu madde “yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu” başlığıyla yayınlanmış durumda. Tasarıya göre Üst Kuruldan geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı alan medya hizmet sağlayıcı kuruluşların internet üzerinden de yayın yapma hakkı bulunuyor. Ancak sadece internet üzerinden hizmet sağlamak isteyen yayıncıların Üst Kuruldan yayın iletim yetkisi almak zorunda olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnternete RTÜK denetlemesi ne anlama geliyor?

Bu durum Netflix, BluTV, puhuTV gibi yayıncıları bizzat ilgilendiriyor. YouTube, Twitch gibi platformlara şimdilik bir denetleme olmadığını belirtelim. RTÜK yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan yayınlara ilişkin bu kanunla beraber erişim engeli kararı verme yetkisine sahip oluyor. Sulh ceza hakimliğinin RTÜK’ün talebini 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacağı belirtiliyor. Denetlemenin detaylarınınsa Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 6 ay içinde çıkarılan yeni yönetmelikle yapılması bekleniyor.

Küçük bir not ekleyelim. TBMM’nin internet sitesinde söz konusu tasarının henüz kanunlaştığına dair açıklama yapılmamış durumda. Tasarının son durumu hala “Gündemde” olarak görünüyor. Güncelleme için muhtemelen resmi gazetede basımı bekleniyor. Buradan resmi durumu takip edebilirsiniz.