reklamı kapat

POPÜLER

Netflix BluTV gibi servisler için RTÜK kararı

Netflix ve benzeri yayın servisleri için kesinleşen RTÜK kararı

Netflix, BluTV, puhuTV ve benzeri çevrim içi yayın servislerini kapsayan RTÜK düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlandı.

Geçtiğimiz yıl Netflix, BluTV gibi Türkiye’de yayın gerçekleştiren çevrim içi yayın servislerine yönelik hazırlanan RTÜK yönetmeliği 1 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirildi. Yönetmeliğin amacı “radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirleme“yi kapsıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix ve diğer çevrim içi servisler için RTÜK yönetmeliği

Tamamını buradan okuyabileceğiniz yönetmelikte “Erişim engellenmesi” gibi detaylar yer alıyor. “Alan adından erişimin engellenmesi, IP adresinden erişimin engellenmesi, içeriğe (URL) erişimin engellenmesi ve benzeri yöntemler kullanılarak erişimin engellenmesi“nin önü açılıyor. Yine içeriğin yayından çıkarılması da maddeler arasında görünebiliyor. Yeni yönetmelikle beraber internet üzerinden çevrim içi yayın gerçekleştirecek olan kuruluşların aynı zamanda internet ortamından yayın lisansı alması gerektiği de kaydediliyor. İnternet ortamında radyo yayın lisansı ücreti 10 bin TL olarak belirtilirken, televizyon lisansı 100 bin TL, isteğe bağlı yayın lisansı da 100 bin TL olarak fiyatlandırılıyor. Söz konusu lisans süresi 10 yıl olarak belirtilmiş. Abonelikle yayın sağlayan kuruluşların yıllık net satışlarının binde beşini, izleyen yılın nisan ayı sonuna kadar Üst Kurula ödemesi gerektiği de yine açıklamalar arasında.

Söz konusu yönetmeliğin Netflix gibi Türkiye’de hayli popüler çevrim içi servislere doğrudan etkisi ise önümüzdeki dönemlerde kendini hissettirecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in ağustos 2019 ajandası