reklamı kapat

POPÜLER

google chrome

Önemli yenilikleri ve değişiklikleriyle Google Chrome 76 çıktı [İndir]

Google Chrome yeni sürümüyle Flash eklentisiyle alakalı değişiklikleri içinde barındırırken, aynı zamanda 43 güvenlik açığının düzenlenmesini içeriyor. 

Chrome‘un yeni sürümü 76 ile beraber bazı önemli geliştirmeler ve düzenlemeler geliyor. Bu sürüm ile beraber sizi güvenlik yaması, hata düzeltmeleri ve kullanışlı özellikler bekliyor. Çoğu kullanıcı için en dikkat çekici değişiklik, Adobe’un sunduğu Flash özelliğinin tarayıcıdan kaldırılmasını da mümkün kılan ayarlamanın gelmesi oldu. Birkaç yıldır üzerinde çalışılan bu hamle ile Chrome artık resmen Flash’ı engelliyor. Bildiğiniz üzere 1996 yılından beri Flash içeriklerini kullanıyoruz. Çok kullanışlı ve işlevsel bir eklenti olsa da ne yazık ki ilerleyen yazılım sektöründe yeterli görülmüyordu. Bu nedenle HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi standartların piyasaya sürülmesinin ardından Flash’ın komaya girdiğini söyleyebiliriz. Yine de Flash kullanmak isteyen kullanıcıları da düşünen Chrome bu özelliği tamamen kaldırmak yerine el ile kapatıp açmayı mümkün kılıyor. Ancak bu yine de Flash’ın kısa ömrünün kaldığını değiştirmiyor. Zira gelecek yıl içinde Adobe Flash‘ı piyasadan kaldırmayı düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome Flash eklentisinin yanında Gizli Mod ile ilgili açık kapatılıyor

Kullanıcıların normalde Gizli Mod açıkken gezdikleri sitelerin gizli kalması gerekiyor. Ancak bu konuda birkaç açığı içinde barındıran Google Chrome, sürüm 76 ile bu durumu da aşmış gibi görünüyor. Her şeyin ötesinde bazı siteler sınırlı içerik ulaşımı sağlıyor. Örneğin Medium gibi siteler belirli sayıda makale okumanıza olanak sağlıyor ve abonelik sistemiyle çalışıyor. Ancak “gizli mod” özelliğinde kullanıcıların abonelik ücreti vermeden sınırlı makalelere ulaşmasına neden olabiliyordu. Sınırlı içerik sunan ve abonelik sistemi ile çalışan bu tarz sitelerin hiç hoşuna gitmeyen bu özellikteki açıkla beraber siz gizli mod ile giriş yapsanız bile bu siteler sizin tıklama geçmişinize ulaşabiliyordu. İşte bu açığı yeni sürüm ile kapatan Google, kullanıcılar nezdinde güvenliği sağlıyor.

Bu iki önemli gelişmenin dışında, Chrome 76 toplamda 43 güvenlik düzeltmesini içinde barındırıyor. Küçük düzeltmeleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.  Chrome 76 şu anda Windows, Mac, Linux, iOS ve Android için sunuluyor.

İlginizi çekebilir

Eller serbest; Google Pixel 4 ve sektöre yeni bir yöne verecek yenilikçi özelliği!

İLGİLİ HABERLER