reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Google Chrome “karanlık mod”un yeni özelliği

Google Chrome, “karanlık mod” özelliğine yeni bir fonksiyon daha eklenmeye hazırlanıyor. Bu fonksiyon 76. betada karşımıza çıkmış durumda.

Biliyorsunuz karanlık mod hem şarj kullanımını düşürüyor olmasıyla hem de dijital ekranlardan yayılan mavi ışık etkisini azaltmasıyla tercih edilen bir özellik olmaya başladı. Google Chrome da “karanlık mod” özelliğini uzun süre önce kullanıma sunmuştu. Chrome’da siteye göre değişmekle birlikte “normal şartlarda” beyaz arka planda siyah metin kullanılıyor. Ancak “karanlık mod” özelliği için yapılan yeni güncelleme etkinleştirildiğinde kullanıcılar siyah tema üstüne beyaz yazı formuna kavuşuyor. Beta 76 sürümüyle, kullanıcılar “karanlık mod” ile gerçek bir deneyime sahip olabiliyor ve bu işlevi destekleyen web sitelerinin sayfalarını da karartmayı sağlıyor. Örnek görüntüler bize yüksek kontrast modu gibi görünen ayrıntıları gösteriyor.

karanlık mod

Chrome Beta’da test edilen özelliklerin çoğunun sonunda tarayıcının son kullanıcıya ve normal sürümüne dahil edildiğini görüyoruz. Ancak beklemek istemiyorsanız, Google Chrome Beta’yı resmi web sitesinden indirip deneyebilirsiniz.

Google Chrome Beta 76 ile önemli bir yenilik daha var

Söylendiği kadarıyla yeni sürümde siteler kullanıcının Özel Mod’u (Gizli Mod) kullandığını artık tespit edemiyor. Özel Modu algılayan ve kullanıcıyı uyaran, bu modu devre dışı bırakmaya teşvik eden veya içeriği görüntülemek için abone olan siteler var. Bu tür abonelik teşvikleri, kullanıcının gizliliğine ve kişisel özgürlüğüne müdahale ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni sürümde Adobe Flash önceden kapalı olarak geliyor

Chrome Beta 76 kullanıyorsanız, Flash öğeleri varsayılan olarak kapatıyor. Kullanıcıların Flash’ı yeni sürümde kullanmak için manuel olarak etkinleştirmesi gerekiyor. Bunun için Chrome Beta 76 yüklediyseniz, Chrome> Ayarlar> Bağlantılar> Flash seçeneğine gitmeniz ve “önce sor” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu seçenek sayesinde Google, platform içeriğini destekleyen bir sayfadayken Flash’ı etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soruyor.

İlginizi çekebilir

Google Game of Thrones’lu Chromebook reklamı