reklamı kapat

POPÜLER

Android Q telefonlarda karanlık mod aktif etme [Nasıl yapılır?]

Android telefonunuzda bu modu etkinleştirdiğinizde hem şarj tasarrufu sağlarsınız hem de gözleriniz daha az rahatsız olur. Bu haberimizde size Android telefonlarda “karanlık mod” nasıl aktif edeceğinizi göstereceğiz.

Android telefonlarda Android Q ile nihayet “karanlık mod” geliyor. Bu özelliği kullanmak için Android Q Beta sürümünü alacak telefonlardan birisine sahip olmanız gerekiyor. Karanlık bir ortamdayken telefonunuzu elinize aldığınızda beyaz ışıklı arka plan sizi yorabilir. Hatta o parlak beyaz ışık gözlerde ani uygulama geçişlerinde oldukça can yakıcı olabilir. Tasarım trendlerine baktığımızda daha çok beyaz altyapıya sahip alanların fazla kullanıldığını görüyoruz. Çünkü trend bu yönde, ancak Google bu trende uymayacak gibi duruyor. Android tarafı da bu ışık geçişlerinin ve beyaz ekran altyapılarına dair çalışma yaparak, Android’e yeni bir mod ekleme kararı aldı. Android Q‘nun Beta sürümünde bulabileceğimiz bir özellik olan “karanlık mod” sayesinde zararlı mavi ışıktan bir nebze korunabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son yıllarda ekranların “mavi ışık” yayması ve gözlere verdiği zararlar sonucunda, mavi ışığın zararları en aza indirgenmeye çalışılıyor. Bu konuya dair birçok akıllı telefon üreticisi gözü rahatsız etmeyen sarı ışık, gece modu gibi özellikler sunmaya başladılar. Ancak beyaz ışığı, karanlık arka plana çeviren telefon temaları çok daha azdır. Zira Google, Android 9.0 Pie’e koyu bir tema ekledi, ancak yalnızca ayar gölgesinin ve uygulama alanından arka planı değiştirerek ayarları ve uygulamaları aynı şekilde bıraktı.

karanlık mod açma

Karanlık modu açmak ise oldukça kolay, Öncelikle Ayarlar> Ekran> Tema ve Karanlık moda geçin.

Android Q Beta sürümüne sahipseniz bu kadar kolay bir şekilde bu moda geçebilirsiniz. Ancak bu temayı beğenmezseniz tekrar aynı adımları izleyebilirsiniz:  Ayarlar> Ekran> Tema ve Aydınlık moda geçin.

Karanlık mod pil ömründen tasarruf sağlayabiliyor mu?

Yakın zaman önce Google’ın I/O etkinliğinde bahsedilen bu “karanlık mod” özelliği OLED ekranlarda batarya ömründen tasarruf sağlaması amacıyla oluşturulduğunu aktarmıştı. OLED ekranlarda olduğu gibi pikseller “aydınlık modda” “karanlık mod”a kıyasla daha fazla pil kullanır ve bu nedenle de karanlık mod size tasarruf sağlatır. Hatta bazı testlere göre, Android Q’nun karanlık teması bazı uygulamalarda pil tüketimini yüzde 60’a kadar azaltabilir. Bu büyük bir potansiyel gelişmedir.

Karanlık tema, bu potansiyel güç tasarrufu nedeniyle pil tasarrufu modunun standart bir parçası olacak gibi duruyor. Ağustos ayından itibaren piyasaya sürülecek bu güncellemeyi almadan, Beta sürümünü deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Android’in fiziksel klavye ile harmanlandığı BlackBerry Key2 ve fiyat dahil tüm özellikleri