reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome karanlık mod

Chrome ile internet sitelerini karanlık modda kullanma [Nasıl Yapılır?]

İnternet devi Google, Chrome için yayımladığı 78. sürüm ile her internet sitesini karanlık modda kullanmanıza imkan tanıyor. Peki bu nasıl yapılıyor?

Karanlık mod biliyorsunuz akıllı telefon tarafında en çok aranan tasarım detayları arasında yer alıyor. iOS 13 ve Android 10 ile patlama yapan bu mod, temel olarak beyaz arayüzleri siyah hale getiriyor. Bu sayede OLED / AMOLED ekranlı telefonlar daha az enerji harcar hale geliyor. Çünkü hepsi söylediğimiz gibi bu ekranlar siyah üretmek için piksellerin enerjisini kesiyor. Ayrıca karanlık mod sayesinde düşük ışıkta ve geceleyin telefon kullanmak daha kolay hale geliyor. Uygulama tarafında karanlık mod / koyu mod / siyah tema için verilen destek artıyor. Ancak internet siteleri bu konuda yavaş kalıyor. İşte bu konuda bir adım atan Google, yeni yayımlanan Chrome 78 ile her siteyi koyu modda kullanmanıza imkan tanıyor. Bunun için ilk olarak adres çubuğuna chrome://flags/#enable-force-dark yazmanız ve “enter” tuşuna basmanız gerekiyor. Daha sonra açılan sayfanın (Görsel aşağıda) en üstünden bu komutu “Enabled” etmeniz ve tarayıcıyı yeniden başlatmanız yeterli oluyor.

Google Chrome koyu mod

Bundan sonra açtığınız tüm internet siteleri siyah bir arayüze kavuşuyor. Altyapı bazı sitelerde görülen ufak görsel sıkıntılar haricinde çok güzel çalışıyor ve sistem özellikle geceleyin bilgisayar başında çalışanları çok memnun edecek gibi görünüyor. Bu arada Chrome’un kendi arayüzünü de siyah hale getirebilirsiniz. Bunun için sistemin koyu modu seçmeniz, tarayıcının otomatik siyah moda geçmesi için yeterli oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome 78 ile koyu mod göz sağlığına büyük katkı sağlıyor

Bu modun dizüstü tarafında göz sağlığı yanında pil ömrüne de olumlu etkisi bulunuyor. Ancak bunun için OLED ekranlı bir dizüstü bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Halen oldukça pahalı olan bu modellerin, 2020’de daha da ucuzlaması umut ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın yeni akıllı telefonları