reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

mavi ışık etkisi

Ekrandan yayılan “mavi ışık” ve etkileri nasıl engellenir?

Yeni yapılan bir araştırma, ekranların yaydığı mavi ışığın olası birçok yan etkisinin, alınan bazı önlemlerle azaltılabileceğini ortaya çıkardı.

Advertisement

Gençler üzerinde yapılan çalışma, ekranların yaydığı mavi ışığa karşı alınan önlemlerin ilerleyen dönemde göz sağlığını koruyabileceğini ortaya koydu. Benzer şekilde, çalışma ayrıca, mavi ışığın filtrelenmesinin yorgunluk, konsantrasyon eksikliği ve kötü ruh hali semptomlarını azaltabileceğine işaret ediyor. Çalışmada gençler uyumadan önce mavi ışık yayan bilgisayar, telefon ve tablet gibi elektronik cihazlara bakarken koruyucu gözlük takmaları sağlanıyor. Böylelikle mavi ışığın yan etkileri azaltılarak, olası etkiler gözlenmiş oluyor.

Mavi ışık tehlikesinin hafife alınmaması gerektiğine işaret eden bilim insanları, ekranların yaydığı mavi ışığın doğal vücut saatine müdahale ederek, uyurken salgılanan melatonin hormonunun gecikmesine neden olduğunu söylüyor. Ergenler üzerinde yapılan önceki araştırmalarda yatmadan önceki saatte, herhangi bir ekrana maruz kalan ergenlerin beş saatten daha az uykuya daldıkları gözleniyor. Bu demek oluyor ki, mavi ışığa uzun süre maruz kalanların, maruz kalmayanlara oranla 3 kat daha zor uykuya dalıyorlar. Bu durumun ise ruh halini olumsuz yönde etkilediği gözlenirken, okul çalışmalarını büyük ölçüde engellediği gözlendi. Dolaylı olsa da uykusuzluğa neden olan mavi ışığa uzun süre maruz kalmak, yorgunluk ve zayıf konsantrasyon semptomlarının yanı sıra obezite gibi sorunlara da neden olabiliyor. Yan etkiler bununla da sınırlı kalmıyor ayrıca, uyku eksikliği, diyabet ve kalp hastalığı gibi daha ciddi, uzun vadeli sağlık sorunlarının yaşanma riskini de oldukça artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cihazlarınızdan yayılan mavi ışık nasıl engellenir?

Olumsuz yan etkilerinden bahsettiğimiz bu mavi ışığı iOS veya Android telefonlarınızda özel ayarlarla engelleyebiliyorsunuz. Bunun yanında eğer isterseniz, Mac ve Windows bilgisayarınızdan bile mavi ışık ayarını yapabilirsiniz.

Night ShiftiPhone ve iPad için yapmanız gerekenler
İlk olarak Ayarlar> Ekran ve Parlaklık kısımlarına geçiş yapmalısınız. Sonrasında Night Shift’e tıklayın. Aynı ekranda açılan Night Shift’in ne zaman devreye gireceğini ayarlayabilir ve renk sıcaklığını da değiştirebilirsiniz. Eğer bir ayarlama yapmazsanız, Night Shift saptanmış olarak gün batımından gün doğumuna kadar açık kalacaktır.

Mac için yapmanız gerekenler

Öncelikle Mac’niz sistem gereksinimlerini karşılıyor mu karşılamıyor mu onu kontrol etmeniz gerekiyor. Buradan bakabilirsiniz. Eğer sistem gereksinimlerini karşılıyorsanız yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. Bilgisayarınızdaki sol Apple menüsüne tıklayın> Sistem Tercihleri> Ekranlar tercihlerini yaptıktan sonra, Night Shift sekmesini tıklayın. İki seçeneğiniz var, ya özel bir Night Shift zamanlaması oluşturabiliyorsunuz ya da Night Shift’in gün batımında otomatik olarak açılarak gün doğumuna kadar açık kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında el ile de ayarlayabiliyorsunuz. Night Shift kapalıysa Night Shift’i 07:00’ye kadar açık bırakmak için ilgili onay kutusunu işaretleyin. Eğer bu seçeneği kullanıyorsanız, Night Shift, programladığınız zamanda otomatik olarak kapanıyor.

Android için yapmanız gerekenler

Her Android cihazda bulunan bir özellik olmayan mavi ışık engelleme filtresi, eğer varsa etkinleştirmesi iPhone’larda olduğu gibi kolay. Bu özelliği Android telefonunuzda veya tabletinizde bulmak için, Ayarlar> Ekran‘a gidin . Gece Işığı veya Mavi Işık filtresi için bir seçenek arayın. Bulursanız, filtreyi açmak için üzerine dokunun. Bazı Android cihazlarda iPhone’da olduğu gibi kısa yollarla ışık ayarı ve gün batımı ayarlarını yapabilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarlar için yapmanız gerekenler
Yatmadan önce Windows 10 PC veya tablet kullanıyorsanız, uykuya dalma sorunlarını yaşayabilirsiniz. Windows 10’da önceki adımlar kadar kolay adımlar izleyerek mavi ışığın yan etkilerinden korunabilirsiniz. Başlat düğmesine tıklayın ve Ayarlar> Sistem> Ekran‘a gidin . Özelliği açmak için Night light‘a tıklayın. Özelliği bir programa koymak veya renkleri değiştirmek için Night light ışığı ayarları bağlantısını tıklayın. Burada karşınıza ışığın derecesini ayarlamak için bir çubuk çıkacak ve siz buradan ışığın derecesini ayarlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit artık mavi ışığa karşı önlemleriniz var.

İlginizi çekebilir

Bir kez daha karşımızda; işte yeni Google Glass