reklamı kapat

POPÜLER

hava kirliliği

Atmosferdeki kirlilik oranı hakkında korkutan açıklama

Atmosferdeki karbondioksit miktarının şu ana kadarki ölçülmüş en yüksek seviyesinde olduğu tespit edildi. İnsanların doğanın dengesini bozduğu her fırsatta söyleniyor. Ancak atmosferdeki kirlilik şu anda geri dönülemez seviyede.

Her geçen gün insanlar atmosfere daha fazla karbondioksit gönderiyor. Alınan önlemlerin yeterli olmadığı ise veriler ile ortaya çıktı. Konuya dair araştırma yapan bilim insanları, gidişatın hiçte iyi olmadığını söylüyor. Araştırmaya göre insan varlığının ilk ortaya çıktığı zamanlardan bu yana ulaşılmamış en yüksek kirlilik seviyesine ulaşıldı. 2016 yılında bilim insanları atmosferik karbondioksit seviyesinin olması gerekenden daha hızla arttığını ve tedbirlerin alınması konusunda uyarmıştı. Ancak dünyanın atmosferdeki karbondioksit miktarı çoktan aşıldı. Bilim insanları ve iklim uzmanları karbondioksit miktarının üst sınırının milyonda 350 parçacık olması gerektiğini söylüyor. Yeni rakamlar ise miktarın milyonda 400 parça olduğunu ve tehlikeli seviyelere doğru çıktığının altını çiziyor.

Birleşmiş Milletler yıllardır, Paris Anlaşması’nın da ötesinde tedbirlerin alınması gerektiği konusunda çalışmalar yapıyor. Küresel olarak kirlenen havanın eski temiz günlerine geri dönmesi için derhal harekete geçilmesi gerekliliğinden bahsediyor. Çünkü artık zaman tükeniyor. Ve bir tane Dünya var, en azından şu anlık…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Atmosferdeki kirlilik 200 yıl öncesinin toplamından da fazla

Bu yıl Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nden yeni ölçümler ile bilim insanlarının topladığı veriler karşılaştırıldı. Havadaki kirlilik oranını ölçen Keeling Eğrisi olarak bilinen grafik, 1958 yılındaki kuruluşu ve ilk kullanılmaya başlanmasından bu yana en yüksek değerleri ölçtü. Bu neredeyse 60 yıllık süreçteki toplamdan biraz daha yüksek bir oran. 11 Mayıs’ta ölçülen rakamlara göre karbondioksit oranları 415,26’ya ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuya dair uzmanlar:”Bu, insanlık tarihinde ilk defa gezegenimizin atmosferinin 415 ppm’den fazla CO2’ye sahip olduğu bir zaman” dedi. Hatta bu oran kayıtlı tarihte değil, 10 bin yıl önce tarımın icadından beri toplamda ölçülen orandan daha yüksek. 200 yıl öncesine kadar, atmosferde bulunan karbondioksit miktarı milyonda 275 parçacıktı. Bu bile atmosferi ne kadar hızlı kirlettiğimizin bir kanıtı.

Eğer alınan önlemler yetersiz kalırsa, sıcaklıklar artmaya devam edecek ve küresel ısınmanın etkilerini daha yoğun şekilde gözlemleyeceğiz. Bilim insanları 2 derecelik sıcaklık artışının bile yoğun fırtınaları, taşkınları arttıracağını ve deniz seviyesinin yükselmesine neden olabileceğini söylerken, tarımsal verimliliğinde gözle görülür şekilde düşeceğinin altını çiziyor.

İlginizi çekebilir

Dünyanın en büyük hava araçlarından Airlander 10 için tarihi gelişme