reklamı kapat

POPÜLER

Atmosferdeki karbondioksit seviyesi kritik seviyeye ulaştı

Geride bırakmaya hazırlandığımız Eylül ayı, rakamlar doğrultusunda atmosferdeki karbondioksit seviyesinin en az ölçüldüğü aylardan biri oldu. Ancak Dünya atmosferindeki karbondioksit miktarı 400 ppm (milyon başına düşen birim) eşiğini aşmış durumda.

Sanayi devriminden itibaren insan hayatına giren ve son 20 yıldır etkisini fazlasıyla hissettirmeye başlayan küresel ısınma tehditi ile alakalı gelişmeler ne yazık ki olumlu yönde ilerlemiyor. İklim bilimcilere göre iklim değişikliğindeki negatif ilerleme insan hayatındaki yaşam süresini doğrudan etkileyecek.

Hawaii‘de  son yılların en büyük karbondioksit seviyeleri arasında yer alan ölçümlerin El Nino ile birlikte iyice artışa geçtiği bilgisi uzmanlarca kabul edildi. İklim bilimci Gavin Schmidt’ göre, karbondioksit salınımı şu an itibari ile 0’a indirgense dahi uzun bir süre belli bir seviyenin altına inmesi mümkün değil. 1997 yılından beri küresel ısınmaya doğrudan etki eden El Nino, Pasifik üzerinde yer alan sıcak su birikiminden ötürü iklimsel çeşitliliği tetikliyor. Küresel iklim değişikliğinin geldiği boyutlar doğrultusunda atmosferdeki karbondioksit miktarı 400 ppm olarak sabitlenmiş durumda. Uzmanlar bu yıl için bu değerin altında bir değer görmeyi beklemediklerinin altını çiziyor. İklim değişikliğinin önüne geçebilmek ve bu değerlerin düşürülmesi adına, devletlerin radikal kararlar alıp politikalarını kararlı bir şekilde belirlemesi gerekiyor.
co2country