reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük hava temizleme kulesi devrede

Çin’de yaşanan hava kirliliği tüm canlıların yaşamını etkilemeye devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen ve hava kirliliğiyle savaşan temizleme kulesi, Beijing kentinde devreye girdi.

Hayata geçmesinin ardından ilk olarak Hollanda‘nın Rotterdam kentinde kullanılan temizleme kulesi şimdi de Çin‘e konumlandırıldı. Her geçen gün artan hava kirliliği ve geçtiğimiz gün uzmanların atmosferdeki kirlilik seviyesinin 400 ppm‘in altına düşmediğini açıklamasını ardından endişeler artmaya devam ediyor. Dünya üzerinde yer alan diğer ülkelere göre Çin’deki kirlilik seviyesi çok daha yüksek boyutlarda.

airpurifier
7 metre yüksekliğe sahip temizleme kulesi dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Elektrik enerjisi ile çalışan hava temizleme kulesi saatte 30.000 metreküp temiz havayı atmosfere bırakıyor. Havada yer alan kirli havanın neredeyse yüzde 75‘lik kısmını yakalayıp 360 derecelik temiz hava salınım bölgesi yaratıyor. “Smog Free” başlığı altında geliştirilen bu projenin yüzük ve kol düğmesi ayağı da benzer bir çalışma prensibi ile kirli havada yer alan partikülleri hapsediyor. Hapsedilen partiküllerden tasarlanan yüzükler içerisinde karbon moleküllerini barındırıyor. Tasarımcı Daan Roosegaarde ödüllü projesi Smog Free’yi geleceğin akıllı şehirlerinin başlangıcı olarak görüyor. Roosegaarde önümüzdeki süreçte te insan hayatını kolaylaştırmak ve iyileştirmek adına çözümler üretmek istediğinin altını çizdi. Dünyanın en büyük hava temizleme kulesi Çin’in Beijing kentinde görevine başladı.

smogfreering