reklamı kapat

POPÜLER

3. İstanbul Havalimanı’na yapılacak kontrol kulesi tasarımları [Anket]

Yapımı devam eden Üçüncü İstanbul Havalimanı için geçtiğimiz günlerde Hava Trafik Kontrol Kulesi tasarım yarışması başladı. Dev isimlerin yarıştığı kule tasarımları, İstanbul’un martılarından semazenlere kadar birbirinden farklı motiflerden ilham alıyor.

5000 metrekare inşaat alanına sahip İstanbul Yeni Havalimanı’nın 95 metre yükseklikte yapılması planlanan Hava Trafik Kontrol Kulesi için Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aekom ve RMJM Architects gibi dünyanın önde gelen mimari şirketleri yarışıyor. Konsept çalışmaları paylaşılan kule tasarımları seramik sanatından Osmanlı motiflerine kadar birçok farklı tarihi dokuyu bünyesinde barındırıyor.

Tek tek değinmek gerekirse; Zaha Hadid semazen dönüşlerinden, Moshe Safdie Osmanlı desenlerinden, Massimiliano Fuksas minarelerden, Pininfarina-Aekom lale formundan, RMJM Architects İstanbul’un martılarından ilham alırken Grimsaw-Nordic ise terminal binası ve genel havaalanı tasarımıyla örtüşecek bir konsept ile katılıyor.

En beğendiğiniz tasarımı siz de aşağıdaki anketten işaretleyebilirsiniz.

En beğendiğiniz tasarım kime ait?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...