reklamı kapat

POPÜLER

Çanakkale’deki anten kulesi yarışmasında birbirinden ilginç projeler sergilendi

anten kulesi yarışmasını kazanan proje oldukça başarılı olsa da diğer projeler de en az onun kadar dikkat çekici ve çılgın. Örneğin 100 metre yüksekliğindeki bu tasarım yolcuları bir tür roller coaster yolculuğu yapabilmelerini sağlayan camdan bölmelerde taşıyor

canakkale-tower-02
Söz konusu proje iletişim amacıyla yapılacak olan kuleyi belirlemek için düzenenlenen yarışmanın kazananı olmasa da diğer bütün adaylardan daha dikkat çekici ve eğlenceli. Camdan bölmeler roller coaster hızında hareket etmeyecek olsa bile bunun düşüncesi bile yeterince heyecan verici.

Bölmelerin ziyaretçileri en tepeye çıkarıp sonra yeniden aşağıya indirerek sürekli bir tur atmalarının hedeflendiği projenin arkasındaki mimarlık stüdyosu olan AL_A çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Kuleyi ikiye bölen sıradışı bir hareketle yapının ziyaretçilerinin en yukarıya ulaşmalarını sağlayan eşsiz bir fırsat oluşturulmuş oluyor. Böyle bir mimari olmasaydı kule sadece sıradan bir manzaraya sahip olacaktı. Bu mimariyle ziyaretçiler Doğu ve Batının hayali eşiğinin dahilinde üç boyutlu bir mekan deneyimi yaşayabiliyorlar.

Ziyaretçiler Kulenin 100 metre yüksekliğindeki en yüksek noktasına yapıya eklemlenmiş özel bir tür gondolla ulaşıyorlar ve yapının diğer tarafına geçmeden önce yükselirken ve geçtikten sonra alçalırken her yükseklikte manzarayı farklı bir açıdan görebiliyorlar.”

YARIŞMA BİRİNCİSİ
canakkale-anten-1
IND [Inter.National.Design] + Powerhouse Company, ABT işbirliği ile

YARIŞMA İKİNCİSİ
canakkale-anten-2
Snohetta & Özer/Ürger Architects & Battle Mccarthy

YARIŞMA ÜÇÜNCÜSÜ
canakkale-tower-03
AL_A

Yarışmaya katılan diğer ilginç projeleri merak edenler ArchDaily’nin sayfasına göz atabilirler.