reklamı kapat

POPÜLER

google chrome, ok google

Google Chrome beta sürümüne “Ok Google” sesle arama özelliği geliyor

Google Chrome geçtiğimiz perşembe günü yayınladığı beta sürümüyle bütün kullanıcıların sesle arama özelliğini kullanabilmelerini sağlamıştı. Google’ın yeni bir güncelleme yaptığı Chrome Canary (beta) sürümünde “Ok Google” adı verilen arama işlevi bazı popüler Android cihazlarda yer alıyor.

“Ok Google” internet tarayıcısına eklendiğinde klavyeyi kullanmaya gerek kalmadan arama yapılabilecek. Google’ın ana sayfasındayken mikrofona “Ok Google” diye seslenildikten sonra arama işlemine anahtar kelime ya da terim söylenerek başlanabilecek. Bu özellik aynı zamanda bir zamanlayıcı ve anımsatıcı işlevi de görebilecek.

Bu işlevin Chrome’un bütün kullanıcılar için hazırlanan sürümüne eklenip eklenmeyeceğine dair bir açıklama yapılmadı. Fakat Chrome‘un beta sürümüne eklenen özelliklerin daha sonra genellikle nihai sürümde de yer aldığı bilinen bir durum.

Chrome’un beta sürümünü kullananlar bu özelliği Google.com üzerinden mikrofon ikonuna tıklayarak ve ardından “Enable Ok Google” seçeneğini aktif hale getirerek kullanmaya başlayabiliyor.