reklamı kapat

POPÜLER

iphone 6-kuantum

Apple, iPhone 6’da kuantum nokta ekran teknolojisi kullanabilir

Bu yıl içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen Apple yeni akıllı telefon modeli iPhone 6‘ya yeni söylentiler ortaya çıkmaya devam ediyor. iPhone 6‘nın Haziran’da tanıtılacağını iddia edenler olduğu gibi, önemli yeniliklerle gelmesi beklenen akıllı telefonun Eylül ayında çıkacağını düşünenler de var. Önceki iPhone modellerine göre yenilikçi bir boyutunun olacağı tahmin edilen telefonda büyük ekran çalışma prensibinde de bazı değişikliklerin görüleceği söyleniyor.

Söylentilerin büyük bir çoğunluğu iPhone 6‘nın ekranının çok daha renkli olacağı yönünde. Business Insider’da yer alan bir habere göre Apple yeni amiral gemisinde görece yeni bir teknoloji kullanacak. Haberde yer alan iddia bu savını Apple’ın şimdiye kadar patentini almış olduğu beş teknolojiye dayandırıyor. Bunun yanında Nanosys adlı şirketin CEO’su Jason Hartlove kuantum noktalı mobil ekran teknolojisi kullanan ilk telefonun bu yıl ortalarında piyasaya sürüleceğini ifade ediyor.

Kuantum nokta ekran teknolojisi; kuantum noktaları, yani yarı-iletken nanokristaller üzerinde temellenen bir teknoloji. Bu kristallerin nano boyutta olması kuantum etkisinin oluşmasını sağlıyor. Kristaller bu sayede diğer materyallerin üretmeyi başaramadığı renkleri üretebildiği gibi çok daha doğru görüntüler sunmayı mümkün kılan çok özel ışık frekanslarını yakalayabiliyor.

Kuantum noktaları daha önce Amazon Kindle Fire HDX tabletlerinin ekranında kullanılmış ve mükemmel bir renk üretimi sağlanmıştı. Fakat ışığın ekranın kenarlarından sızmasının önüne geçilememişti. Apple’ın aldığı patentler firmanın bu ışık sızmalarının üstesinden geldiği düşüncesini doğrular nitelikte.

Apple CEO’su Tim Cook da yakın bir zamanda verdiği bir demeçte ekranla ilgili unsurların çözünürlük dışında netlik ve kontrastı da içerdiğini ve bu açılardan da doğru çözümler üretmeyi hedeflediklerini belirtmişti.

Haberde kullanılan görsel temsilidir.