reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’nin iki önemli modeli resmi Android sitesinden kaldırıldı

Amerika başkanı Trump’ın karalistesine giren Çin merkezli dev teknoloji firması Huawei, son haftayı gerçekten çok kötü geçirdi.

Huawei, dediğimiz gibi çok zor bir dönemden geçiyor. Konulan ambargo ile Amerika hükümeti ve Amerika merkezli şirketler ile olan bağı koparılan firma, üst üste kötü haberler alıyor. Burada firmayı en çok etkilen ise Google tarafından Android lisansının iptal edilmesi oldu. Bu kararda 90 günlük bir erteleme bulunuyor ancak “gelecek” Huawei telefonlar Play Store gibi Google servislerini kullanamayacak bir noktada yer alıyor. Hali hazırda satılan mevcut cihazlar için bir sorun bulunmazken, Google kısa süre önce bir adım daha attı ve resmi Android internet sitesinden P30 Pro ve katlanabilir telefon Mate X modellerini kaldırdı. Şu an sayfaya girenler Huawei ile alakalı hiçbir modelin listelenmediğini görüyor. Burada Samsung, LG, Motorola, Nokia ve Xiaomi markaları öne çıkartılıyor. Bağlantılı olarak Mate 20 Pro’da artık Android Q Beta programının dışında yer alıyor. Bu duruma karşı Android’e alternatif kendi işletim sistemini kullanıma sunacak (Yüksek ihtimalle 2020 başında) firma, işlerin tekrar yoluna koyulması için de ciddi adımlar atıyor.

Huawei

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei dün de kötü haberler ile gündeme gelmişti

Firma ambargo ile bağlantılı olarak “SD Association” dışına alınmıştı. Bu durum, Huawei’nin gelecek cihazlarında SD ya da microSD hafıza kartı desteği veremeyeceğini anlamına geliyor. Hali hazırda satılan mevcut cihazlar ile alakalı bir sorun bulunmazken, “Nano Memory Cards” isimli kendi hafıza kartı altyapısı ve kartları bulunan firma, bu durumdan çok etkilenmeyecek deniyor. Buna ek olarak Huawei’nin Wi-Fi Alliance ve JEDEC üyelikleri de iptal edilmiş durumda.

İlginizi Çekebilir

En yeni Google Glass