reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Gelecek Huawei telefonlara yönelik üzücü “microSD” hamlesi

Huawei ile Amerika merkezli şirketler arasındaki durumlar daha kötü bir hal almaya devam ediyor. Bu sefer microSD kartlar ile alakalı bir gelişme gündemde.

Huawei, Amerika Başkanı Trump’ın karalistesine alındığından bu yana Amerika merkezli şirketlerin yasakları ile karşı karşıya kalıyor. Google tarafından Android lisansı iptal edilen ve ARM firmasıyla işlemci ile alakalı ilişkisi kopan firma, bir kötü haberle daha gündemde. Amerika yasağıyla bağlantılı olarak Huawei “SD Association” dışına alınmış durumda. Bu durum, Huawei’nin gelecek cihazlarında SD ya da microSD hafıza kartı desteği veremeyeceğini anlamına geliyor. Hali hazırda satılan mevcut cihazlar ile alakalı bir sorun bulunmazken, bu hamle firma için “genel olarak” aşırı büyük bir sorun oluşturmuyor. Çünkü biliyorsunuz Huawei’nin “Nano Memory Cards” isimli kendi hafıza kartı altyapısı ve kartları bulunuyor. Bu kartlar hali hazırda Türkiye’de de satılıyor.

Buna ek olarak Wi-Fi Alliance’ın da Amerika yasağı nedeniyle Huawei’nin üyeliğini geçici olarak kısıtladığı söyleniyor. Huawei’nin ayrıca kendi isteğiyle JEDEC’ten ayrıldığı da belirtiliyor. Wi-Fi Alliance “Wi-Fi” standardı üzerinde çalışırken, JEDEC ise RAM standartlarını belirliyor. Huawei ile bağlanlarını resmi olarak kesen firmalar arasında Amerika merkezli Intel, Qualcomm ve Broadcom gibi isimler de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ile alakalı yasakların hepsi geleceğe yönelik

Bunu özellikle belirtmek gerekiyor. Mevcut cihazların her özelliği sorunsuz şekilde çalışıyor ve çalışmaya da devam edecek. Sadece yeni Android güncellemelerinin bundan sonra Huawei telefonlara daha yavaş geleceği belirtiliyor. Ancak firma bunu çözmek adına Google ile çalıştıklarını belirtiyor. Gelecek cihazlar için firmanın kendi işletim sistemini geliştirdiği gelen duyumlar arasında. 2020’nin hemen başında çıkacağı belirtilen bu işletim sistemi, Android tabanlı olmayacak ancak gelen bilgiler doğruysa Android uygulamalarını çalıştırabilecek.

İlginizi Çekebilir

Üniversite öğrencileriden dikkat çeken robot