reklamı kapat

POPÜLER

Huawei için Google Android yasağı

Android iptali sonrası Huawei kullanıcılarını neler bekliyor?

Google, Huawei’nin Android lisansını iptal ettiğini açıkladı. Peki Huawei telefonlarını kullanan kullanıcıları bundan sonra neler bekliyor?

Google, Huawei için Android lisansı iptalini açıkladığından beri kullanıcıları bir panik dalgası sarmış durumda. Söz konusu yasağın detaylarına geçmeden önce kaçırmış olanlar için olayları kısaca özetlemek gerekirse; Amerika Başkanı Donald Trump’ın çıkardığı yeni kararname sonrası Amerika Ticaret Bakanlığı’nın Huawei’yi kara listeye ekledi. Bu listeye eklenen şirketlerin hükümet onayı olmadan Amerikalı şirketlerden teknoloji alışverişi gerçekleştirmesi mümkün olmuyor. Detaylarına buradan ulaşabileceğiniz Android yasağı haberi de bu kararın alınmasından sonra ortaya çıkmış durumda. Kara listeye eklenen Çinli üretici için yaptırım gerçekleştirmesi gereken Google, ambargo kararına uyuyor. Peki halihazırda Huawei’nin akıllı telefonlarını kullanan kullanıcılar bu karardan nasıl etkilenecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei cihazlara Android yasağı

Söz konusu bu yasak Google’ın Huawei’yle herhangi bir şekilde doğrudan donanım, yazılım ve teknik destek ilişkisi kurmasını engelliyor. Bu da esasen ağırlıklı olarak gelecek modelleri etkiliyor. Bu yasak Huawei’yi en azından kendi işletim sistemini geliştirene kadar mecburi olarak herkese açık olan Android Open Source Project‘i (AOSP) kullanmaya itiyor. Bu versiyonu kullanan ürünlerin Google’ın uygulama ve servislerine erişimi olmayacağını belirtelim. Yani Gmail, Chrome, YouTube gibi uygulamalar kullanılamayacak.

Mevcut cihazlar ise Google’dan uygulama ve servis güncellemeleri almak için ayrıca bir izin almak zorunda değil. Ancak güvenlik güncellemelerinin gecikeceğini belirtelim. Çünkü artık yayınlanan güvenlik güncellemelerine doğrudan erişemeyecekler. Önce o güncellemenin AOSP versiyonunun çıkmasını beklemek durumundalar.

Resmi Android Twitter hesabından Huawei’nin mevcut cihazları için yapılan açıklama ise şu şekilde: “Amerika Hükümeti’nin eylemleri gereğince izlediğimiz adımlara yönelik kafasında soru işareti olan Huawei kullanıcılarına: Amerika Hükümeti’nin aldığı kararları yerine getirirken, Huawei’nin mevcut cihazlarını kullanan kullanıcıların Google Play servisleri ve Google Play Protect’in sunduğu güvenlikten yararlanabileceğini belirtmek isteriz.

Bu durumda mevcut cihazların güncelleme konusunda sıkıntı çekeceğini, gelecek cihazların ise Play Store ve Google’ın servis ve uygulamalarından hiçbir şekilde yararlanamayacağını söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir

Apple’dan Android kullanıcılarını hedef alan reklam