reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei cephesinde Amerika yasağının ilk kurbanı olan ürün serisi

Amerika ile ilişkileri hala büyük bir sarsıntıda olan Huawei cephesinin ilk kurbanı belli oldu. Yasağın ardından etkilenen ilk cihazlar açıklandı.

Ticaret savaşı hiç olmadığı kadar büyürken Amerika hükümetinin 16 Mayıs’ta aldığı “Huawei yasağı” kararı ilk etkisini göstermeye hazırlanıyor. Konuyu kısaca hatırlatmak gerekirse, 16 Mayıs’ta Amerika Başkanı Donald Trump’ın çıkardığı kararname sonrası Amerikalı şirketlerin Huawei ve belli başlı iş ortaklarıyla alışverişi engellenmişti. Bu da Huawei’nin Amerikalı firmalar tarafından sağlanan yeni donanım ve yazılımlara erişemeyeceği anlamına geliyordu. Daha sonra bu yasak 19 Ağustos’ta bitecek şekilde 90 günlük bir muafiyet sürecine sokulmuştu. Ancak muafiyet sürecine rağmen söz konusu yasaktan etkilenen ilk ürünler belli oldu.

The Information‘ın haberine göre, halihazırda Şangay’da devam eden CES Asia 2019 kapsamında tanıtılacak olan yeni nesil dizüstü bilgisayarların tanıtımının bilinmeyen bir zamana ertelendiği açıklandı. Tüketici departmanından Richard Yu’nun onayladığı bu haber firmanın bu yasaktan doğrudan etkilenen ilk ürün serisini de ortaya koyuyor. Windows işletim sistemi kullanan cihazlar Intel işlemcilerden güç alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei bilgisayarları ne zaman piyasaya sürecek?

Donanım kısmında Amerikalı firmalarla pek çok farklı parça alımı için çalışan Huawei’nin ne yazık ki bilgisayarları ne zaman piyasaya süreceği belli değil. Bunu firmanın Amerika’nın “kara listesinde” ne kadar kalacağı belirleyecek. Yeni nesil MateBook serisine ait herhangi bir teknik detay ise paylaşılmadı. MateBook modelleriyle dizüstü pazarında da kendisini öne çıkarmaya başlayan Huawei’nin yakın zamanda MateBook 13 ve bizim de incelemesini kaleme aldığımız MateBook X Pro serisi ile boy gösterdiğini de hatırlatalım. Richard Yu tüm bu erteleme içinse “Çok talihsizdiyor. Firmanın kara listede çok uzun süre kalması durumunda mevcut serinin çıkışının gerçekleşemeyeceğini de kaydediyor.

İlginizi çekebilir

MateBook X Pro tanıtımı