reklamı kapat

POPÜLER

Google Android yasağına Huawei cevabı

Huawei cephesinden Android yasağı sonrası ilk resmi açıklama

Huawei, Amerika’nın yeni kararı ve takibinde Google tarafından gelen Android lisans iptal kararının ardından ilk resmi açıklamayı yaptı.

Hayli hareketli bir pazartesine başlayan Huawei, Amerika Ticaret Bakanlığı’nın kendisini kara listeye alması sonucu, başta Google olmak üzere Amerikalı şirketlerle alışveriş ilişkisinde duvara çarpmış durumda. Yeni karara göre Amerikalı teknoloji şirketlerinin Çinli üreticiye hükümet izni olmadan donanım ve yazılım satması yasaklandı. Bu karar sonucu ilk harekete geçenlerden olan Google da firmanın gelecekteki Android lisanslarını iptal ettiğini açıkladı. Bu kararın mevcut kullanıcılar için ne anlama geldiğini buradaki haberimizde kaleme almıştık. Daha sonra Intel ve Qualcomm gibi diğer Amerikalı firmaların da donanım ve yazılım alışverişini durdurduğunu açıklamasının ardından Çinli üretici ilk resmi açıklamayı paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ve Honor marka mobil cihazlar için hizmet devam ediyor

Basınla paylaşılan resmi açıklama şu şekilde: “Huawei, Android’in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Huawei, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm Huawei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir.

Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz.

Çinli üretici cephesinde işlerin yakın zamanda daha da sıkılaşma ihtimali olduğunu belirtelim. Sadece akıllı telefonlar değil firma aynı zamanda dizüstü bilgisayarlarıyla da kullanıcılara çözümler sunuyor. Intel’in çip satışını durdurduğu firmanın en az 3 ay yetecek kadar stoğu bulunduğu kaydedilirken, Çinli üreticinin farklı çözümler üzerinde çalıştığı da kulislerde konuşulanlar arasında.

Akıllı telefon sektörü ise bambaşka bir sorun. Kısa zamanda ciddi bir yol kat eden Huawei’nin akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonraki en büyük üretici olarak yer aldığını hatırlatalım. Apple’ı yakın zamanda tahtından eden Çinli üretici, sektörü domine etmeye doğru ilerliyordu. Ancak Android desteğinin bu şekilde kesilmesinin ardından akıllı telefon sektöründe gelecek modellerin başarısı şimdiden merak ediliyor. Google tarafından alınan kararla ilgili haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Apple’dan Android kullanıcılarını hedef alan reklam