reklamı kapat

POPÜLER

Google sonrası Huawei yasağına katılan intel ve qualcomm

Yeni darbe; Huawei yasağına iki büyük şirket daha katıldı

Huawei için işler giderek çıkmaza sürükleniyor. Amerika Başkanı Donald Trump’ın aldığı yeni karar sonrası Android lisansını iptal eden Google cephesine önemli isimler katılıyor.

Huawei, Amerika Başkanı Donald Trump tarafından alınan 16 Mayıs tarihli karardan sonra büyük bir çıkmaza sürükleniyor. Trump tarafından yayınlanan yeni kararnamede, Amerika Başkanı, Amerikalı şirketlerin yabancı şirketlerle alışverişini yasaklama konusunda kendine doğrudan yetki verirken, dün Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından Huawei’nin kara listeye alınmasıyla beraber olaylar büyüdü. Amerika Ticaret Bakanlığı’nın bu kararı listedeki şirketlerin Amerikalı şirketlerden, hükümet izni olmadan teknoloji satın alımını engelliyor. İlk olarak Google, Android lisansını iptal ettiğini açıkladı ve Huawei’nin sadece açık kaynak kodlu Android Open Source Project‘ten (AOSP) yararlanabildiğini duyurdu. Şimdi ise Google cephesine yeni şirketler dahil oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm ve Intel de Huawei yasağına katıldı

Bloomberg‘in haberine göre Intel, Qualcomm, Broadcom ve Xilinx‘in aralarında bulunduğu işlemci üretilicileri yeni bir karara kadar Huawei’ye donanım tedariği sağlamayacak. Huawei’nin her ne kadar mobil cihazlarında kendi üretimi işlemcilere yer verse de, dizüstü bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullandığını da hatırlatalım. Qualcomm cephesinde çok büyük bir darbe almayan Çinli üreticinin Intel tarafında canı sıkılabilir.

Ancak öte yandan Huawei’nin bu hamleye hazırlıklı olduğu kaydediliyor. Çinli üreticinin çip ve benzeri “hayati” donanım parçalarını en az üç ay boyunca kendisine yetecek şekilde depoladığı duyumlar arasında yer alıyor. Bu yasakların şirkete uzun vadede nasıl yansıyacağı atılacak adımlarla daha da netleşecek. Android tarafında böyle bir durum yaşanması ihtimaline karşı kendi işletim sistemi üzerine çalıştığı bilinen Huawei’nin hem yazılım hem de donanım konusunda yaşayacağı sıkıntıyı nasıl aşacağı merak konusu.

İlginizi çekebilir

Apple’dan Android kullanıcılarını hedef alan reklam