reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Trump

Trump’tan Huawei için sevindiren büyük açıklama

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, kısa süre önce Huawei için gerçekten oldukça büyük bir açıklamaya imza attı.

Huawei, biliyorsunuz Amerika ambargosu altında bulunuyor. Bu yüzden Amerika merkezli şirketler ile işe yapamaz yani onlardan parça / donanım satın alamaz hale gelen firma, yazılım tarafından da Android lisansı iptal edildiği için büyük bir darbe almış durumda. İşte bu konuda Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, G20 kapsamında Çin başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi ve burada Huawei’nin geleceği için önemli bir açıklamada bulundu. Trump, “ulusal güvenlik problemi” oluşturacak durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıkladı. Bu açıklama birçok büyük firmanın Huawei’ye parça / donanım sevkiyatı yapmaya devam edeceği anlamına geliyor. Peki bunun arkasında tam olarak ne bulunuyor? Bunu daha önce de söylemiştik. Amerika merkezli şirketler Huawei üzerinde milyarlarca dolar para kazanıyor. Durum böyle olunca ambargo kararı Intel ve Micron gibi isimlerin hiç hoşuna gitmemiş ve büyük zararlar nedeniyle Trump’ı uyarmışlardı. Bu uyarılar sonuç vermiş olacak ki Trump önemli bir geri adım attı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için güzel günler kapıda görünüyor

Trump’ın bu açıklamasının Android işletim sistemini kapsayıp kapsamadığı şimdilik bilinmiyor. Ancak bu adımdan sonra Huawei’nin Android lisans iptali de ortadan kaldırılabilir deniyor. Huawei zaten telefonlarını Amerika içerisinde satamıyor. Bu açıdan firmanın Android kullanması, Amerika için bir ulusal güvenlik riski oluşturmuyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın gelişmiş dizüstü bilgisayarı