reklamı kapat

POPÜLER

Uçak çekebilen robot HyQReal

Uçak çekebilecek kadar güçlü robot köpek: HyQReal [Video]

Geliştirilen “robot köpek” modellerinin sayısı artıyor. Bu noktada karşımıza çıkan yeni modellerden HyQReal, gücüyle fark yaratmayı biliyor.

Robot köpek denildiği zaman akla direk olarak Boston Dynamics‘in Spot’u geliyor. Ancak bu alanda başka şirket ve kurumlar da çalışıyor. İşte bunlardan birisi olan İtalya merkezli Istituto Italiano di Tecnologia (IIT) ve hazırladığı robotu HyQReal, yukarıda da dediğimiz gibi farkını gücüyle koyuyor. Günümüzde hazırlanan birçok robot modeli kendi hareketini sağlayabilecek kadar güç üretiyor. HyQReal ise 3 tonluk özel bir uçağı çekebiliyor. Bu açıdan gerçekten çok ama çok güçlü olan robot, 14 metre kanat açıklığına sahip Piaggio P180 Avanti uçağı biraz zorlanmasına rağmen çekerek götürebiliyor. Rotun bunu tamamen bağımsız olarak (Ekstra dış güç yok) yapıyor olması büyük bir başarı anlamına gelirken, HyQReal’in uzaktan kablosuz olarak yönetilebildiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HyQReal robot doğal afet gibi durumlarda çok kullanışlı olabilir

Özellikle de deprem durumlarında bu tarz bir robotun birçok hayatı kurtarabileceği tahmin ediliyor. Yıkık duvarları yerinden oynatabilecek kadar gücü bulunan ve dört bacaklı yapısıyla her yere gidebilecek türde olan HyQReal, gerçekten gelecek için gerçekten büyük önem arz eden robotlar arasında yer alıyor. Diğer birçok robotun halen kendini idare etmeye çalıştığı görülürken, HyQReal’in gösterdiği bu performans oldukça dikkat çekici duruyor. Üzerinde çalışmalar devam eden robotun, gelecekte karşımıza daha sık şekilde çıkacağı tahmin ediliyor.