reklamı kapat

POPÜLER

Uçan taksi Airbus Vahana
Uçan taksi Airbus Vahana
Uçan taksi Airbus Vahana
Uçan taksi Airbus Vahana

Geleceğin aracı “uçan taksi” Airbus Vahana’dan yeni fotoğraflar [Galeri]

Dünyanın en büyük havacılık şirketleri arasında yer alan Airbus, biliyorsunuz uzun süredir Vahana isimli bir uçan taksi geliştiriyor. İşte bu model için yeni fotoğraflar yayımlandı. Firma bu görseller ile projenin aktif olarak devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Vahana, diğer uçan taksilerden çok daha büyük önem arz ediyor. Çünkü bu aracın arkasında dev uçak üreticisi Airbus yer alıyor. Diğer girişimlerden farklı olarak havacılık konusunda inanılmaz tecrübeli olan firma, bu açıdan geleceği başlatacak gerçek isimler arasında yer alıyor. İşte bu noktada çalışmalar devam ediyor. Yeni yayımlanan fotoğraflar ise Vahana’ya taze bir bakış attırıyor. Dikey iniş ve kalkış yapabilen uçan taksi Vahana, kişilerin telefonlarından çağıracakları bir yapı üzerine kuruluyor ve en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. İlk uçuş testleri uzun süre önce geride bırakılan araç, gerçek anlamda çalışan nadir prototipler arasında bulunuyor. Vahana, gücünü sekiz adet elektrik motorundan alıyor. Bu sayede tek bir büyük pervaneden daha verimli ve güvenli olan uçan taksi, yeni fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere tek kişilik tasarlanmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an oldukça modern görünen ve uçabilen bir “süper otomobil” algısı oluşturan geleceği taksisi, içerisinde sportif bir koltuk ve tek bir ekran barındırıyor. Tek parça kanopi ile yolcusuna güzel bir görüş açısın veren araç, otonom yani bir hava aracı için “pilotsuz kontrol” odağında geliştiriliyor. Genişliği 6.2 metre, uzunluğu 5.7 metre, yüksekliği ise 2.8 metre olan uçan taksi, 745 kg kalkış ağırlığına sahip.

Uçan taksi Airbus Vahana

Airbus Vahana çok ilgi uyandırıyor

Daha önce duyduğumuz kadarıyla şirket, Vahana‘nın seri üretimine 2020 yılında başlamak istiyor. Bu açıdan hayal edilen gelecek uzakta değil çok yakında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Bu alanda Uber gibi başka firmalar da çalışıyor