reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Proje detaylanıyor; Bakan Mustafa Varank’tan yerli otomobil açıklaması

Türkiye’nin devlerini bir araya getiren yerli otomobil projesinden gelen açıklamalar, önümüzde çok fazla süre kalmadığına işaret ediyor.

Gerçekleştirilen konsorsiyumun ardından üretim süreciyle ilgili beklentilerin iyice arttığı yerli otomobil, somut detayları hala tediye muhtaç şekilde bekliyor. Yapılan çalışmaların ardından sonuca bağlanması için sürecin de merakla beklediği bu önemli girişimle ilgili artık umut verici gelişmeleri konuşacağız gibi görünüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil projesiyle ilgili yaptığı açıklamalarda, gecikme olmayacağını belirtti. Eğer her şey planlandığı gibi giderse prototip versin yıl sonuna kadar asfalta inmiş olacak. Şu aşamada ise iki boyutlu çizimlerin bittiğini, üç boyutlu çizimlere geçildiğinin vurgusu yapılıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil sanayiye katkı sağlayacak

Bakan Varank detaylı açıklamalarında; “TOBB ve beş babayiğit, yerli otomobil için bir araya gelmişti. Bu firmaların bir iş planı var. Buna göre bu senenin sonunda, bir ön prototip ortaya çıkacak. Test süreçlerinden sonra da üretilebilir bir model haline dönüşecek. Daha sonra yatırımlarla 2022 yılında inşallah biz yerli otomobilimizi yollarda göreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza yaptığımız sunumda da bu iş planını konuştuk. Proje şu anda kendi takvimine göre ilerliyor. Önemli bir gecikme yok. Aracın mühendislik tasarımına başlandı. Cumhurbaşkanımıza bu çalışmalardan örnekler de gösterildi. Şu an üç boyutlu çizimler yapılıyor. Kaynak anlamında bir sıkıntı yok, şu an itibariyle bir yabancı kaynak arayışı da bulunmuyor. Firmalar taahhütlerini yerine getiriyor, biz de devlet olarak projeye verdiğimiz teşviklerden faydalanacakları şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz.” diyerek halihazırda 50 kişilik teknik ebin bulunduğunu rakamın kısa sürede 300’e çıkacağını ifade etti.