reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil etkisi; Bilişim Vadisi altın çağını yaşıyor

Yerli otomobil etkisi; Bilişim Vadisi altın çağını yaşıyor

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil cephesinin merkezi olarak kabul edilen Bilişim Vadisi, önemli gelişmeler ile karşı karşıya.

Geçtiğimiz ay tüm Türkiye’nin uzun zamandır beklediği bir gelişme yaşanmıştı. Yerli otomobil üretimi için hazırlıkların tamamlanmasının ardından bir temel atma töreni düzenlenmişti. Fabrikanın kurulacağı dev arazi üzerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gibi devlet yetkilerinin katılımı ile düzenlenen toplantı da, önemli başlıklara değinilmişti. Yerli otomobilin merkezi olarak kabul gören Bilişim Vadisi’de bu olumlu gelişmelerden nasibini alıyor. Öyle ki gerek Bilişim Vadisi’nde gerek ise çevre bölgelerde olan talep neredeyse iki kat arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilişim Vadisi, yerli otomobil etkisi ile yükselişte

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konu ile ilgili, “Ön gösterim araçlarını tanıttığımız aralık ayından bu yana vadiye olan firma başvurularında yüzde 50’lik artış görülüyor. Yerleşik firma sayısı 79’dan 112’ye çıktı. Otomotiv sektörüne hizmet veren uluslararası teknoloji şirketleri için burası bir cazibe merkezi olmaya başladı. Otomotiv endüstrisinde önemli bir konuma sahip EDAG, vadide yerini aldı. Yine uluslararası şirketlerden FEV ile sözleşme imzalandı. Bu amaçla 100 milyon liralık bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurulması için çalışmalara başladık. Ulaşım, haberleşme, nesnelerin interneti, finans, siber güvenlik, robotik ve otomasyon gibi alanlardaki projeleri bu fonla birlikte değerlendirmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Video