reklamı kapat

POPÜLER

Airbus ve havacılığın otonom geleceği: "ATTOL" [Video]

Airbus ve havacılığın otonom geleceği: “ATTOL” [Video]

Dünyanın en büyük havacılık firmalarından Airbus, havacılığı otonom hale getirmek adına testlerine aktif olarak devam ediyor. ATTOL sistemi gelişiyor.

Kısa süre önce ATTOL sistemi ile donatılan bir A350-1000 modeliyle ilk “tamamen otonom taksi, kalkış ve iniş testi” gerçekleştirildi. Toulouse-Blagnac pistinde yapılan denemede herhangi bir sorun yaşanmadığı ve hedeflenen başarıya ulaşıldığı aktarılıyor. ATTOL sistemi radar, kamera ve LiDAR gibi sistemler yardımıyla çalışıyor ve gelişmiş yapay zeka / makine öğrenme algoritmalarıyla havacılığın en önemli aşamalarını pilota ihtiyaç duymadan kendi başına halledebiliyor. Firma “şimdilik” bu sistemin pilotların yerini alma gibi amaç taşımadığını açık şekilde belirtiyor. Airbus, ATTOL ile pilotların uçağın temel uçuş operasyonlarından çok daha stratejik kararlara odaklanabileceğini ve görev yönetimini daha rahat yapabileceğini aktarıyor. Üzerinde çalışmalar devam edecek sistem, pilotsuz geleceğin bir parçası ancak önümüzde daha çok uzun bir yol bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airbus ATTOL yanında havada otonom yakıt ikmali konusunda önemli bir adım attı

Firma kısa süre önce havadan yakıt ikmali sürecini de otonom hale getirme konusunda dünyada bir ilke imza atmıştı. Yolcu uçağı Airbus A330‘tan oluşturan Multi-Role Tanker Transport (MRTT) tankeri üzerine kurulan Airbus A3R sistemi ile dünyanın ilk tamamen otomatik yakıt ikmali gerçekleştirildi. Bu ikmal sırasında Portekiz’e ait bir F-16 savaş uçağı kullanıldı. Açıklamaya göre Airbus A3R sistemi şimdiye kadar 45 saatlik bir test süresini geride bıraktı ve toplam 120 kez “kuru” yakıt ikmal denemesi gerçekleştirdi. Tüm yakıt ikmali sürecini yakıt ikmal operatörü olmadan gerçekleştirebilen (Yine de gözlem için birisi bulunmuş) sistem, söylendiği kadarıyla oldukça başarılı çalışıyor ve geleceğin savaş sistemleri arasında yer alıyor.