reklamı kapat

POPÜLER

Airbus'tan havada yakıt ikmali konusunda dünyada bir ilk!

Airbus’tan havada yakıt ikmali konusunda dünyada bir ilk!

Dünyanın en büyük havacılık firmalarından Airbus, kısa süre önce havada yakıt ikmali konusunda dünyada bir ilke imza attıklarını duyurdu.

Biliyorsunuz F-16 gibi Türkiye tarafından da kullanılan savaş uçakları çok aşırı uzun mesafeler yapamıyor. Çünkü bu hava araçları hem aşırı miktarda yakıt taşıyamıyor hem de çok yüksek yakıt tüketiyorlar. Peki çok uzun mesafe yapılması gerektiğinde ne oluyor? Burada devreye havada yakıt ikmali süreci giriyor. Savaş uçakları gökyüzünde uçarken tanker uçaklardan yakıt alabiliyor. Bu havada dolum işlemi havacılık dünyasındaki zorlu işlemler arasında yer alıyor. Bu süreçte pilot kadar tanker uçağın arkasında yer alan ve yakıtı uçağa aktaran kolu yöneten personelin de işi oldukça zor. İşte Airbus bu süreci otonom hale getirme konusunda dünyada bir ilke imza attı. Yolcu uçağı Airbus A330‘tan oluşturan Multi-Role Tanker Transport (MRTT) tankeri üzerine kurulan Airbus A3R sistemi ile dünyanın ilk tamamen otomatik yakıt ikmali gerçekleştirildi. Bu ikmal sırasında Portekiz’e ait bir F-16 savaş uçağı kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airbus havada yakıt ikmali konusunda önemli bir adım atıyor

Açıklamaya göre Airbus A3R sistemi şimdiye kadar 45 saatlik bir test süresini geride bıraktı ve toplam 120 kez “kuru” yakıt ikmal denemesi gerçekleştirdi. Tüm yakıt ikmali sürecini yakıt ikmal operatörü olmadan gerçekleştirebilen (Yine de gözlem için birisi bulunmuş) sistem, söylendiği kadarıyla oldukça başarılı çalışıyor ve geleceğin savaş sistemleri arasında yer alıyor. Havada yakıt ikmalinin tamamen insansız hale gelmesi de çok uzak değil. Biliyorsunuz insansız / otonom uçak sistemleri de inanılmaz gelişmiş hale gelmiş durumda.

İlginizi Çekebilir

İlginç yapısıyla dikkat çeken elektrikli scooter