reklamı kapat

POPÜLER

Boeing tanker uçak

İnsansız tanker uçak Boeing MQ-25’ten tarihi başarı [Video]

Dünyanı en büyük havacılık şirketi Boeing, insansız tanker uçak MQ-25 ile tarihi bir başarıya imza attı. Geleceğin hava aracı tekerlerini ilk kez yerden kesti;

Askeri hava araçları, özellikle de inanılmaz yakıt harcayan savaş uçakları uzun mesafeler yapabilmek için tanker uçaklara ihtiyaç duyuyor. Tanker uçaklar sayesinde havada yakıt ikmali yapılabiliyor ve böylelikle yere inmeden binlerce kilometre yol alınabiliyor. Özellikle sınır ötesi operasyonlar ya da ülke dışındaki hava gösterileri için hayati öneme sahip olan tanker uçak modelleri, gelecekte insansız hale gelecek. Bu konuda en önemli modeli ise Boeing MQ-25 oluyor. Firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı insansız tanker uçak, geçtiğimiz gün ilk uçuşuna çıktı ve iki saatlik sorunsuz bir gösterim gerçekleştirdi. Daha çok uçak gemileri temelinde F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler ve F-35C Lightning II savaş uçakları için hazırlanan modelin, ilk uçuş kapsamında uzaktan bir pilot tarafından yönetildiği aktarılıyor. Fütüristik bir tasarımı bulunan MQ-25, gerçekten geleceği gözler önüne seren çalışmalar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing MQ-25 için büyük düşünülüyor

Yapılan anlaşma kapsamında 13 milyar dolarlık 72 adet MQ-25‘in üretileceği aktarılıyor. Bu açıdan hava sahasını insansız tanker uçaklar ile sarma konusunda çok iddialı görünen havacılık devi, ticari tarafta zor zamanlar geçirmesine rağmen askeri tarafta geleceği kurmak adına büyük adımlar atıyor.