reklamı kapat

POPÜLER

Boeing insansız tanker uçak

Boeing’in “hayalet” insansız tanker uçağından ilk görsel

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Boeing, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri MQ-25 Stingray insansız tanker yarışması için hazırladığı hava aracını görücüye çıkarttı.

Uçak gemilerinde kullanılması için geliştirilen bu insansız tanker uçak, F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler ve Lockheed Martin F-35C uçaklarının savaş menzilini ciddi oranda genişletecek. Yarışmaya katılan Lockheed Martin, General Atomics ve daha sonra çıkan Northrop Grumman’dan birisi olan Boeing, kendi çözümünü ilk defa görücüye çıkartıyor. Gördüğünüz gibi oldukça hazır görünen uçağın, belirtildiği kadarıyla şu an motor testleri yapılıyor. Önümüzdeki yıl güverteye çıkartılması hedeflenen hava aracı, gizlilik ön planda geliştiriliyor. Yaklaşık olarak 90 yıldır donanma için hava araçları geliştiren şirket, yarışmanın en iddialı isimlerinden. Uçağının detayları hakkında ise bilgi vermekten çekinen Boeing, süreci alacak gibi görünüyor.

Boeing MQ-25 Stingray kontratını almaya yakın

Başta saldırı amacı da bulunan ancak 2016 yılında sadece tanker haline getirilen MQ-25 Stingray, savaş uçaklarını daha uzak mesafelere taşıyabilecek. Yapısı gereği radara yakalanmayacağı belirtilen hava aracı, normal uçak gemilerinden de havalanabilecek. Yani herhangi bir ekstra donanıma ihtiyaç duymayacak tanker uçak, kanatlarını da katlayabiliyor. Bu da onun çok fazla yerin olmadığı uçak gemilerinde kapladığı alanı azaltıyor.

Video