reklamı kapat

POPÜLER

Lockheed Martin

Lockheed Martin, yeni nesil tanker uçağı için ilk konsept görseli paylaştı

Lockheed Martin çatısı altında yer alan Skunk Works ekibi tarafından hazırlanan yeni nesil tanker uçağı için ilk konsept görsel paylaşıldı.

Lockheed Martin Skunk Works tarafından bugün karşımıza F35/F22 tarzında bir fütüristik tanker uçağı çıkarıldı. Kullanıma ancak “2040” yılında alınması beklenen yani şu an çok uzakta yer alan hava aracı, radar izini azaltmaya odaklanan bir tasarım taşıyor ve çok yüksek bir uçuş menzili hedefiyle masada bulunuyor. Henüz çok fazla detayın olmadığı yeni jenerasyon tanker uçak, şu aşamada insansız olarak tasarlanmıyor gibi görünüyor ve yakıt aktarımını arkaya değil alt tarafa konumlandırıyor. Bundan önce ise ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı devlet kurumu DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından hazırlanan ilginç “Manta Ray” prototipi ile ses getirmişti. Yeni nesil “Mürettebatsız Sualtı Aracı / Uncrewed Underwater Vehicle (UUV)” sınıfında yer alan DARPA Manta Ray, gizemli bir robotik denizaltı olarak karşımızda ve genel olarak oldukça ilgi çekici görünüyor. Uzun zamandır masada olan deniz aracı, içinde herhangi bir personel taşımıyor ve normal denizaltılar kadar olmasa da büyük bir gövdeye sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Farklı yükleri çok uzun mesafelerde taşıması için tasarlanan ve parçalarına ayrılarak standart konteynerlerde rahatlıkla taşınabileceği söylenen araç, içinde kimse olmadığından ana yüklenici Northrop Grumman’a göre kendini deniz tabanına demirleyerek bir nevi kış uykusuna yatabiliyor. Düşük güçte görev yapabilen özel bir denizaltı tahrik sistemi üzerine kurulduğu belirtilen gizemli deniz aracı, çok sayıda yeni nesil sensör ve kontrol sistemiyle donatılmış durumda. Elbette bir askeri kullanım odağına sahip olan ancak henüz herhangi bir silah sistemi gösterilmeyen Manta Ray, aktif olarak test ediliyor ve uzun yıllar daha göreve girmeden önce test edilecek gibi görünüyor.

DARPA, ilginç "Manta Ray"

Lockheed Martin çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle