reklamı kapat

POPÜLER

Süpersonik uçak Lockheed Martin X-59 Quiet Supersonic Technology (QueSST)
Süpersonik uçak Lockheed Martin X-59 Quiet Supersonic Technology (QueSST)

Havacılık çok daha sessiz ve hızlı olacak; süpersonik uçak dünyasından çok önemli gelişme

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, X-Plane programı kapsamında yeni nesil süpersonik uçak X-59 QueSST için Lockheed Martin anlaşmıştı. İşte bu konuda önemli bir gelişme yaşandı.

NASA ile Lockheed Martin, X-59 QueSST üzerinde çok uzun zamandır çalışıyor. Geliştirdiği ufak modelleri rüzgar tünellerinde test eden ve bilgisayar tasarımlarıyla hatırı sayılır bir noktaya gelen Lockheed Martin, yeni nesil süpersonik uçak için üretime başladığını duyurdu. Direkt olarak Lockheed Martin’in Skunk Works bölümü tarafından üretilmeye başlanan uçak, her şey yolunda giderse 2021 yılında ilk uçuşuna çıkıyor. Bu arada belirtmek lazım, uçağın seri üretime sokulma gibi bir amacı bulunmuyor. X-59 QueSST daha çok bir test platformu olarak düşünülüyor. Yeni nesil süpersonik yolcu uçaklarını daha iyi hale getirmeyi hedefleyen uçak, özellikle sessiz yolculuğa odaklanıyor. Çünkü başına gelen kötü olaylar sonrasında rafa kaldırılan süpersonik (Sesten hızlı gidebiliyor) yolcu uçağı Concorde, ses hızını aştığı zaman çok büyük bir “Sonic Boom” patlaması oluşturuyordu. İşte bunun aşağıdaki şehirleri rahatsız etmeyecek düzeye getirilmesini isteyen NASA, ayrıca sesten hızlı (1.513 km/s) seyir gürültüsünde de ciddi bir düşüş (75 db’ye kadar) hedefliyor. Lockheed Martin işte tam da bu hedefi gerçeğe dönüştürme görevini üstleniyor. 2021 yılında bu uçaktan çok sağlam veri elde edilmesi hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Süpersonik uçak Lockheed Martin X-59 Quiet Supersonic Technology (QueSST)

Lockheed Martin, süpersonik uçak  X-59 QueSST ile geleceği hızlandırmak istiyor

Biliyorsunuz Amerika Birleşik Devletleri süpersonik yolcu uçaklarına yasal olarak yeniden izin vermeye hazırlanıyor. İşte bu gelecek Dünya’yı gerçekten çok daha ufak bir yer haline getirecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da üzerinde çalışılan yerli savaş uçağı TF-X