reklamı kapat

POPÜLER

NASA ve Lockheed Martin X-59

NASA ve Lockheed Martin imzalı süpersonik test uçağı X-59 için işler yolunda gidiyor

 - Güncelleme: 16 Mayıs 2024 09:06

NASA ve Lockheed Martin tarafından uzun süredir geliştirilen süpersonik uçak X-59 için işlerin yolunda gittiği duyuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, X-Plane programı kapsamında yeni nesil süpersonik uçak X-59 için geçtiğimiz yıllarda Lockheed Martin anlaşmıştı. İki şirket daha önce X-59 QueSST olarak da geçen uçak üzerinde 2016’dan bu yana çalışıyordu ve geçtiğimiz yıl düzenlenen etkinlik ile beraber halka açık ilk tanıtım ve sergileme yapılmıştı. Bu uçak hakkında bir güncelleme geçen NASA, çalışmaların planlandığı gibi gittiğini ve ilk uçuş testlerinin adım adım yaklaştığını duyurdu. Geliştirdiği ufak modelleri rüzgar tünellerinde test eden ve bilgisayar tasarımlarıyla hatırı sayılır bir noktaya gelen Lockheed Martin’in Skunk Works bölümü tarafından üretilen uçağın, şu aşamada seri üretime sokulma gibi bir amacı bulunmuyor. X-59 spesifik olarak bir test platformu olarak düşünülüyor ve halka gösterimi yapılan yukarıda görebileceğiniz deneysel uçağın 29 metrelik uzunluğu ve 9 metrelik bir kanat açıklığı bulunuyor. 9,979 kg itiş gücü üreten bir General Electric F414 motoru ile donatılan uçak, açıklamaya göre 16,800 m yükseklikte 1.5 Mach hıza rahatlıkla ulaşabilecek. Yeni nesil süpersonik yolcu uçaklarını eskiye nazaran çok daha iyi hale getirmeyi hedefleyen uçak, özellikle sessiz yolculuğa odaklanıyor. Çünkü başına gelen kötü olaylar sonrasında rafa kaldırılan süpersonik (Sesten hızlı gidebiliyor) yolcu uçağı Concorde, ses hızını aştığı zaman çok büyük bir “Sonic Boom” patlaması oluşturuyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun aşağıdaki şehirleri rahatsız etmeyecek düzeye getirilmesini isteyen NASA, ayrıca sesten hızlı (1.513 km/s) seyir gürültüsünde de ciddi bir düşüş (75 db’ye kadar) hedefliyordu. X-59 havalandığında sadece süpersonik uçuş teknolojisini geliştirmek için değil, aynı zamanda 1970’lerde belirlenen FAA (ABD Federal Havacılık İdaresi) düzenlemelerini güncellemek için de kullanılacak. Şu an süpersonik yolcu uçakları üzerinde çalışan çok sayıda özel firma bulunuyor, havacılığın geleceği için büyük adımlar atılıyor. Bu arada elektrikli uçaklar / hava araçları için de ciddi çalışmalar devam ediyor. Sadece bataryalı uçaklar yanında hidrojen destekli elektrikli uçaklar da geliştiriliyor.

X-59 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli