reklamı kapat

POPÜLER

M4 iPad Pro

M4 işlemcili iPad Pro modelinde sıvı nitrojen soğutma kullanıldı

Gerçekten beklenmeyen bir adım atıldı, yeni satışa çıkan M4 işlemcili iPad Pro modelinde sıvı nitrojen soğutma kullanıldı.

M4 işlemcili iPad Pro için çıkan ilk Geekbench sonuçları performans konusunda iddialı görünmüştü. 3nm temelli M4 işlemcinin 10 çekirdekli varyantı, ortalama 3.695 tek çekirdek puanı ve ortalama 14.550 çok çekirdek puanı elde etmişti. Performans konusunda beklentileri aşan ve çok çekirdekte değil ancak tek çekirdekte M3 Max’i dahi geride bırakan M4, bu sefer bir sıvı nitrojen haberiyle gündeme geldi. Bir ekip tarafından M4’lü iPad Pro’nun arkasına yukarıda görebileceğiniz sıvı nitrojen soğutma sistemi eklendi, bu sayede 9 çekirdekli versiyonda 4.001 tek çekirdek puanına ulaşıldı. Bu altyapıda çok çekirdek puanı 13.595 olan M4, söylendiği kadarıyla normalde 4.40 GHz hızda çalışıyor, sıvı nitrojen soğutma uygulandığı zaman saat hızı maksimumda ancak 4.41 GHz’i görüyor. Burada Apple’ın uyguladığı bir maksimum saat hızı limiti bulunuyor, bu limitin aşılıp aşılamayacağı henüz tam olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

M4 işlemci hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor: “İkinci nesil 3 nanometre teknolojisiyle üretilen M4, Apple çipin sektör lideri güç verimliliğini ileriye taşıyan ve iPad Pro’nun inanılmaz ince tasarımına olanak tanıyan SoC (system on a chip) teknolojisine sahip. Ayrıca bu çipin yepyeni ekran motoru, iPad Pro’nun çığır açıcı Ultra Retina XDR ekranına göz alıcı netliği, renkleri ve parlaklığı veriyor. Yeni CPU, 10 adede kadar çekirdeğe sahip ve M3 ile tanıtılan yeni nesil GPU mimarisinin üzerine kurulan yeni 10 çekirdekli GPU ile beraber Dynamic Caching, donanım hızlandırmalı ışın izleme ve donanım hızlandırmalı örgü gölgelendirme teknolojileri ilk kez iPad’e geliyor.

M4 şimdiye kadar Apple’ın sunduğu en hızlı Neural Engine’a sahip. Saniyede 38 trilyona kadar işlem kapasitesi sağlayan bu teknoloji günümüzdeki yapay zeka özellikli PC’lerde bulunan nöral işleme birimlerinden daha hızlı. Daha hızlı bellek bant genişliği, CPU’daki yeni nesil yapay öğrenme hızlandırıcıları ve yüksek performanslı GPU ile beraber M4 çip, yeni iPad Pro’yu yapay zeka için inanılmaz güçlü bir aygıta dönüştürüyor.” 

“M4 çipli yeni iPad Pro, sınıfının en iyisi özel çipler tasarlamanın çığır açıcı ürünlere olanak sağlamasının harika bir örneği,” diyen Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johny Srouji ise sözlerini şöyle sürdürüyor: “M4’ün güç verimliliği sağlayan performansı, yeni ekran motoruyla birlikte iPad Pro’nun ezber bozan ekranını ve ince tasarımını mümkün kılıyor. Ayrıca CPU, GPU, Neural Engine ve bellek sisteminde yapılan temel iyileştirmelerle de M4 çip, yapay zekadan faydalanan en son uygulamalar için oldukça uygun. Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde, bu yeni çip iPad Pro’yu türünün en güçlü aygıtına dönüştürüyor.”

Yeni iPad Pro modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER