reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

Elon Musk, güçlü güneş fırtınası hakkında bir Starlink açıklaması yaptı

Birden fazla büyük şirketin başındaki isim Elon Musk, güçlü güneş fırtınası hakkında bir Starlink Starlink açıklaması yaptı.

Elon Musk resmi X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Şu anda büyük bir jeomanyetik güneş fırtınası yaşanıyor. Son yılların zamanların en büyüğü. Starlink uyduları bu yüzden büyük bir baskı altında ancak şu ana kadar dayanıyorlar.” dedi. Starlink’in resmi sitesi açıldığı zaman şu an bir, “Starlink’te şu anda hizmet kesintisi yaşanıyor. Ekibimiz araştırıyor.” uyarısı bulunuyor ancak genel olarak sorunsuz bir hizmet devam ediyor. Hizmet eğer kaçırdıysanız dün de gündeme gelmişti çünkü servis artık kâr eder hale gelmişti. Kullanıcı sayısı sürekli olarak artan SpaceX Starlink, araştırma şirketi Quilty Space’e göre artık SpaceX’e ekstra para kazandırıyor. Beş yıldır ticari olarak aramızda olan hizmet, kalkışlar sürdüğü için halen yüksek bir gidere sahip ancak genel tablo son aşamada oldukça olumlu görünüyor. Starlink için bundan önce bir Türkiye detayı gündemde gelmişti. Çünkü geçtiğimiz haftalarda servis haritasında bir güncelleme yapılmıştı. Servisin Türkiye’de de aktif edilmesi için 2023 yılında bazı resmi adımlar atıldı ve görüşmeler yapıldı. Bu adımların üstüne Starlink’in buradaki kapsama haritasında Türkiye’nin üzerine gelindiği zaman “Düzenleyici onayı bekleniyor” ibaresi çıkıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son güncellenen haritada ise Türkiye’nin üstünde artık “2024 yılında başlayacak” yazıyor. Direkt bir resmi açıklama gelmeden yüzde 100 emin olmak zor ancak sistem yıl bitmeden önce Türkiye’de aktif edilebilir ve çok pahalı olacak olmasına rağmen bazı kişiler ve özellikle sahada çalışan şirketler için önemli bir alternatif olabilir.

Elon Musk’ın başarılı şirketi SpaceX, Starlink ile birçok yasal izin alınan bölgeye / ülkeye direkt olarak uzaydan internet sunuyor, aralık ayında 2,2 milyon aboneye sahip olan servisin 2,7 milyonu geride bıraktığı açıklanıyor. Yapılan Falcon 9 merkezli kalkışlarla atılan yeni uydular ile beraber sürekli olarak büyütülen ağ, bir süredir zarar etmiyor ve büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koymaya devam ediyor.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili