reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX Starlink için ufak boyutlu bir anten geliyor

Birden fazla büyük şirketin başındaki isim Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre ufak boyutlu Starlink anteni dünyayı değiştirecek.

SpaceX Starlink için hazırlanan yukarıda görebileceğiniz ufak boyutlu anten, aktarıldığı kadarıyla standart sırt çantalarında dahi taşınabiliyor. Antenin 5 dakikadan kısa sürede kullanıma hazır hale getirilebildiğini belirten Elon Musk, çok iddialı bir şekilde, “Bu ürün dünyayı değiştirecek” açıklamasını da yapıyor. Musk ayrıca, “Satın alma ve aylık abonelik ücreti standart antenin yaklaşık yarısı ancak yine de aynı anda birden fazla 4K video izleyebilirsiniz” diyor, ufak antenle 100 Mbps download ve 11.5 Mbps upload hızlarına ulaşılabileceğini gösteriyor. 23 ms gecikme ile çalışan anten, WiFi desteğini de taşıyor. SpaceX imzalı uzaydan internet sistemi Starlink, en son kullanıcı sayısı ile gündeme gelmişti. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre servisi küresel olarak 3 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Yeni ülkeler ve kullanıcılar ile beraber büyümeye devam eden hizmet, sürekli gerçekleştirilen uydu gönderimlerine rağmen uzunca bir süredir zarar da etmiyor. Peki uzun zamandır masada olan Türkiye macerası? Servisin Türkiye’de de aktif edilmesi için 2023 yılında bazı resmi adımlar atıldı ve görüşmeler yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu adımların üstüne Starlink’in buradaki kapsama haritasında Türkiye’nin üzerine gelindiği zaman “Düzenleyici onayı bekleniyor” ibaresi çıkıyordu. En son güncellenen haritada ise Türkiye’nin üstünde artık “2024 yılında başlayacak” yazıyor. Direkt bir resmi açıklama gelmeden yüzde 100 emin olmak zor ancak sistem yıl bitmeden önce Türkiye’de aktif edilebilir ve çok pahalı olacak olmasına rağmen bazı kişiler ve özellikle sahada çalışan şirketler için önemli bir alternatif olabilir.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili