reklamı kapat

POPÜLER

spacex starlink

SpaceX Starlink için paylaşılan Türkiye tarihi resmi haritadan kaldırıldı

SpaceX Starlink için Türkiye macerası geçtiğimiz hafta 2025’e atılmıştı. Firma bugün resmi haritasında bir güncelleme daha gerçekleştirdi.
Starlink’in burada yer alan kapsama haritasında Türkiye’nin üzerine gelindiği zaman uzun süre boyunca “Düzenleyici onayı bekleniyor” ibaresi çıkıyordu. Geçtiğimiz aylarda güncellenen haritada Türkiye’nin üstüne gelindiği zaman “2024 yılında başlayacak” yazmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde güncellenen kapsama haritasında ise Türkiye için artık 2025 tarihi gösterilmeye başlanmıştı. Bugün haritada bir güncelleme daha yapıldı ve yeniden “Düzenleyici onayı bekleniyor” ibaresi çıkmaya başladı. SpaceX Starlink için Türkiye çalışmalarını, Tesla’nın Türkiye macerasını başlatan Kemal Geçer yönetiyor ancak genel kullanım için daha uzun bir süre daha beklemek gerekecek gibi görünüyor. Servis için bundan önce bir anten ses getirmişti. SpaceX Starlink için hazırlanan ufak boyutlu anten, sırt çantalarında taşınabilecek kadar ufak. Antenin 5 dakikadan kısa sürede kullanıma hazır hale getirilebildiğini belirten Elon Musk, çok iddialı bir şekilde, “Bu ürün dünyayı değiştirecek” açıklamasını da yapıyor. Musk ayrıca, “Satın alma ve aylık abonelik ücreti standart antenin yaklaşık yarısı ancak yine de aynı anda birden fazla 4K video izleyebilirsiniz” diyor, ufak antenle 100 Mbps download ve 11.5 Mbps upload hızlarına ulaşılabileceğini gösteriyor. 23 ms gecikme ile çalışan anten, WiFi desteğini de taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink, bunlardan önce kullanıcı sayısı ile gündeme gelmişti. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre servisi küresel olarak 3 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Yeni ülkeler ve kullanıcılar ile beraber büyümeye devam eden hizmet, sürekli gerçekleştirilen uydu gönderimlerine rağmen uzunca bir süredir zarar da etmiyor. Peki uzun zamandır masada olan Türkiye macerası? Servisin Türkiye’de de aktif edilmesi için 2023 yılında bazı resmi adımlar atıldı ve görüşmeler yapıldı.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili