reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

Elon Musk: “Starlink artık 99 farklı ülkede hizmet veriyor”

 - Güncelleme: 20 Mayıs 2024 16:43

Birden fazla büyük şirketin başındaki isim Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Starlink artık 99 farklı ülkede hizmet veriyor.

En son Endonezya ve Fiji Cumhuriyeti merkezli olarak hizmete başlayan Starlink yeni ülkeler ve kullanıcılar ile beraber büyümeye devam ediyor, sürekli gerçekleştirilen uydu gönderimlerine rağmen zarar etmiyor. Elon Musk servis hakkında resmi X hesabı üzerinden bundan önce yaptığı açıklamada, “Şu anda büyük bir jeomanyetik güneş fırtınası yaşanıyor. Son yılların zamanların en büyüğü. Starlink uyduları bu yüzden büyük bir baskı altında ancak şu ana kadar dayanıyorlar.” demişti. Starlink’in resmi sitesi açıldığı zamansa, “Starlink’te şu anda hizmet kesintisi yaşanıyor. Ekibimiz araştırıyor.” uyarısı bulunuyordu ancak genel olarak sorunsuz bir hizmet devam ettirilmişti. Peki Türkiye macerası? Servisin Türkiye’de de aktif edilmesi için 2023 yılında bazı resmi adımlar atıldı ve görüşmeler yapıldı. Bu adımların üstüne Starlink’in buradaki kapsama haritasında Türkiye’nin üzerine gelindiği zaman “Düzenleyici onayı bekleniyor” ibaresi çıkıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son güncellenen haritada ise Türkiye’nin üstünde artık “2024 yılında başlayacak” yazıyor. Direkt bir resmi açıklama gelmeden yüzde 100 emin olmak zor ancak sistem yıl bitmeden önce Türkiye’de aktif edilebilir ve çok pahalı olacak olmasına rağmen bazı kişiler ve özellikle sahada çalışan şirketler için önemli bir alternatif olabilir. Elon Musk’ın başarılı şirketi SpaceX, Starlink ile birçok yasal izin alınan bölgeye / ülkeye direkt olarak uzaydan internet sunuyor, aralık ayında 2,2 milyon aboneye sahip olan servisin 2,7 milyonu geride bıraktığı açıklanıyor. Yapılan Falcon 9 merkezli kalkışlarla atılan yeni uydular ile beraber sürekli olarak büyütülen ağ, bir süredir zarar etmiyor ve büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koymaya devam ediyor.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili