reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Air

M4 işlemcili Mac’ler yıl sonunda lanse edilebilir

M4 işlemcili Mac bilgisayar modelleri Mark Gurman’a göre Apple tarafından direkt olarak yıl sonunda lanse edilebilir.

M4 işlemcili ilk Mac bilgisayarların hangisi olacağı bilinmiyor ancak yeni işlemcinin özellikle yapay zeka odağında güçlü olacağı iddia ediliyor. iOS 18 ile beraber büyük yapay zeka duyuruları yapacak ve iOS için tanıttığı yapay zeka sistemlerinin birçoğunu Mac’lere de taşıyacak Apple, aynı zamanda Mac’lere özel daha güçlü yapay zeka sistemleri de tanıtabilir ve M4 işlemci bunlar için en iyi temel olabilir. En az üç farklı versiyona (M4, M4 Pro ve M4 Max) sahip olduğu ve üretim seviyesine yaklaştığı aktarılan M4 işlemci, bildiğimiz kadarıyla TSMC tarafından 3 nm üretim sürecinden çıkarılacak, Apple 2 nm seviyesine yüksek ihtimalle 2025 yılında inecek. Bu arada yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yanında yeni standart iPad ve ufak boyutlu iPad mini de geliyor. Ancak modeller uzakta yer alıyor. Yine Gurman’a göre yeni alt seviye iPad ve ufak boyutlu iPad mini de yolda ancak şu aşamada modellerin yıl sonunda ya da 2025’in başında lanse edilmesi bekleniyor. Temel ihtiyaçlar ve tek elde kontrol edebileceği ya da sürekli olarak taşıyabileceği bir iPad isteyenlere hitap eden bu ürünler, yüksek ihtimalle sadece daha güçlü işlemciler ile güncellenecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz hafta başka bir açıklama yapan daha Gurman, mayıs ayının ikinci haftasında iki yeni M3 işlemcili iPad Pro, iki yeni M2 işlemcili iPad Air (Buradaki bir modelde 12,9-inç ekran olacak), bu modeller için alüminyum gövdeli yeni Magic Keyboard klavye modeli ve yeni Apple Pencil kalem modelinin yolda olduğunu belirtmişti. Burada özellikle OLED modeller dikkat çekiyor, tabletler için sürekli birçok farklı iddia gündeme geliyor. Örneğin Apple uzun yıllardır sattığı monitörler için mat kaplama opsiyonu (Apple buna Nano-Texture Glass adını veriyor) sunuyor.

Bu kaplama yansımayı önlediği için çoğu kişinin hoşuna gidiyor, son iddialar Apple’ın OLED iPad Pro modelleri için de mat kaplama opsiyonu sunabileceğini gösteriyor. iPad tarafına eğer gerçekse ilk defa getireceği mat kaplamayı daha pahalıya satacağı düşünülen Apple, bu konuda birçok kişiyi memnun edebilir çünkü iPad’ini hali hazırda mat ekran filmiyle kullanan çok sayıda kişi bulunuyor. Bu arada rakipler de boş durmuyor. Örneğin kısa süre önce Vivo’dan yeni bir tablet gelmişti.

M4 işlemcili Mac’ler yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER