reklamı kapat

POPÜLER

M3 işlemcili yeni MacBook Air

Apple yetkilisi: “8 GB RAM günlük işler için oldukça uygun”

Apple şirketin donanım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Kate Bergeron’a göre 8 GB RAM günlük işler için oldukça uygun.

Apple yeni nesil Mac bilgisayar modellerinde dahi halen en altta sadece 8 GB RAM kullanıyor. Kişilere elbette daha fazla RAM seçeneği sunan ancak yükseltme seçeneklerini hiç ucuz tutmayan (Kullanıcılar daha sonra kendisi yükseltemiyor) Apple, 8 GB RAM’i halen yeterli görüyor, bunu Kate Bergeron da açık açık dile getiriyor. Bergeron 8 GB RAM’in spesifik olarak web’de gezinme, temel seviye fotoğraf ve video düzenlenme ile film / dizi izleme için yeterli geldiği belirtiyor. Ancak bu görüş internette kesinlikle destek görmüyor, kişiler haklı olarak daha fazlasını talep ediyor, 8 GB RAM günümüzde sadece çok ufak bir kesime yeterli geliyor ve bu bağlamda artık Mac’lerin en az 16 GB RAM ile pazara sunulması gerekiyor. Mac’lerde ortak RAM yapısından dolayı 8 GB RAM’den GPU birimi de alıyor, bu yüzden 8 GB RAM’li Mac’ler genelde SSD birimlerini kullanmaya başlıyor. Bu durum hem SSD’lerin ömrüne olumsuz etki ediyor hem de yük altında bazı performans sorunları yaşatabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce yeni Mac’ler gündeme gelmişti. M4 işlemcili Mac bilgisayar modelleri Mark Gurman’a göre Apple tarafından direkt olarak yıl sonunda lanse edilebilir. M4 işlemcili ilk Mac bilgisayarların hangisi olacağı bilinmiyor ancak yeni işlemcinin özellikle yapay zeka odağında güçlü olacağı iddia ediliyor. iOS 18 ile beraber büyük yapay zeka duyuruları yapacak ve iOS için tanıttığı yapay zeka sistemlerinin birçoğunu Mac’lere de taşıyacak Apple, aynı zamanda Mac’lere özel daha güçlü yapay zeka sistemleri de tanıtabilir ve M4 işlemci bunlar için en iyi temel olabilir. En az üç farklı versiyona (M4, M4 Pro ve M4 Max) sahip olduğu ve üretim seviyesine yaklaştığı aktarılan M4 işlemci, bildiğimiz kadarıyla TSMC tarafından 3 nm üretim sürecinden çıkarılacak, Apple 2 nm seviyesine yüksek ihtimalle 2025 yılında inecek.

Bu arada yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yanında yeni standart iPad ve ufak boyutlu iPad mini de geliyor. Ancak modeller uzakta yer alıyor. Yine Gurman’a göre yeni alt seviye iPad ve ufak boyutlu iPad mini de yolda ancak şu aşamada modellerin yıl sonunda ya da 2025’in başında lanse edilmesi bekleniyor. Temel ihtiyaçlar ve tek elde kontrol edebileceği ya da sürekli olarak taşıyabileceği bir iPad isteyenlere hitap eden bu ürünler, yüksek ihtimalle sadece daha güçlü işlemciler ile güncellenecekler.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER