reklamı kapat

POPÜLER

BYD Seagull EV

ABD’li senatör: “Çin üretimi elektrikli araçları yasaklamalıyız!”

ABD’li senatör Sherrod Brown, Başkan Joe Biden’a açık bir mektup gönderdi ve “Çin üretimi elektrikli araçları yasaklamalıyız” dedi.

Senatör Sherrod Brown, ABD başkanı Joe Biden’a gönderdiği mektupta şunları yazdı: “Çin üretimi elektrikli araçlar Amerikan otomobil endüstrisi için çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Çin’in devlet destekli araçlarını Amerika’ya taşımasına izin vermemeliyiz. ABD, Çin’in elektrikli araçlarını hemen yasaklamalı, devletin sübvanse ettiği Çinli otomobil selini, ulusal ve ekonomik güvenliğimizi tehdit ettiği için hemen durdurmalıyız.” Sherrod Brown Çinli otomobil üreticilerinin aldığı devlet sübvansiyonlarının yani maddi desteğinin, ABD’li rakiplerin fiyat konusunda rekabet etmesini imkansız hale getirdiğini de belirtiyor. Çin devleti Çin merkezli üreticilere çok ciddi maddi desteklerde bulunuyor, bunun gündeme gelen en son örneği buradaki haberimizde yer alıyor. Çinli araçlardan mücadele şansları düşük olduğundan bazı Avrupa merkezli ülkeler ve şirketler de rahatsız oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız özellikle Avrupa’da son yıllarda büyük bir Çinli otomobil patlaması yaşanıyor. Bu durumdan hoşlanmayan Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, geçtiğimiz yılın sonunda Brüksel’in Avrupa pazarını bozduğu gerekçesiyle Çin üretimi elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlatacağını duyurmuştu. Von der Leyen bu konuda, “Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolup taşıyor ve bunların fiyatları büyük devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarımızı bozuyor” demişti.

Bu konu geçtiğimiz aylarda yine gündeme geldi çünkü yetkililer aylar süren soruşturmanın ardından, Çin’in Avrupa’ya ihraç ettiği elektrikli araçları “haksız” bir şekilde sübvanse ettiğine dair kanıtlar bulduğunu açıkladı. Aktarıldığı kadarıyla bu durum nedeniyle Çin’den getirilen elektrikli araçlara “geriye dönük” gümrük vergileri getirilebilir ve sonrası için de ekstra vergiler devreye alınabilir. Tam olarak kasım ayında bitecek süreci tüm otomobil dünyası yakından takip ediyor, Avrupalı yetkililerin bir süredir Çin’de bulunduğu ve yerinde incelemeler yaptığı biliniyor.

Bu konuyu en son gündeme getiren isim ise Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao olmuştu. Bakan ülkenin elektrikli araç firmalarının hızlı yükselişinin devlet sübvansiyonlarından değil, sürekli geliştirilen yeni teknolojilerden yani temel olarak inovasyondan kaynaklandığını söylemişti. ABD ve Avrupa’nın firmalarına yönelik iddialarını asılsız olarak değerlendiren Wentao, Çin elektrikli araç endüstrisinin iklim değişikliğine karşı olumlu etkinin yanı sıra, yeşil ve düşük karbonlu dönüşüme de önemli bir katkı sağladığını belirtti.

Çin gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER